Líbiában és Jemenben is halálos áldozatokkal járnak a kormányellenes tüntetések. Az érzelmeket csak még jobban felkorbácsolják a tüntetések, a hatalom pedig mindkét országban keményen reagál.
Az egyiptomi forradalom győzelme után nem csillapodnak a kedélyek az arab világban: miközben Kairóban az emberek ünnepelnek, tüntetések és erőszakos fellépések követik egymást Bahreinen kívül Líbiában és Jemenben is. Mindhárom országban vannak halálos áldozatai is a biztonsági erők, a kormány-ellenes és a kormány-melletti tüntetők összecsapásainak. A temetéseken összegyűlt tömeget csak még jobban összekovácsolja a hatalom erőszakos fellépése.
A jemeni Táizban ma temették az elmúlt napok demonstrációi során életüket vesztett fiatalokat. A kormány erőszakosan reagált a tízezres tömegre, így három halott maradt a megemlékezést követően az utcán. Ádenben a hadsereg rálőtt a tüntetőkre, itt is meghalt egy ember. A helyzetet nehezíti, hogy a több tízezres demonstrálók mellett a kormány mellett tüntetők száma is eléri a tízezret.
A jemeniek Abdullah al-Szaleh elnök lemondását követelik már hetek óta, az erőszakos cselekedetek azonban csak az egyiptomi forradalom győzelmét követően váltak mindennapossá. Az államfő 32 éve van hatalom az országban, a tüntetések mellett meg kell küzdenie az al-Káida helyi szárnyával és egy síita felkeléssel is.
Líbiában, hasonlóan Jemenhez, a kairói események váltották ki a demonstrációkat, a hatalom azonban itt azonnali, kemény fellépéssel próbálja megakadályozni, hogy az irányítás kicsússzon a kezéből. Benghazi és al-Bayda városában több ezres tömeg gyűlt össze az elmúlt napok tüntetései során megölt emberek temetésére. Líbiából kevés információ került nyilvánosságra az eseményekről, az al-Dzsazíra mindenesetre líbiai forrásokra hivatkozva úgy tudja, a halottak száma elérheti az ötvenet.
Az állami televízió a fővárosban, Tripoliban hatalmas tömegről számolt be, akik Moammer el-Kaddhafi mellett szólaltak fel. Egy líbiai újság pedig úgy tudja, Kaddhafi tegnap leváltotta az al-Bayda biztonságért felelős illetékest. A vezetőség azonnali hatállyal megduplázta az állami alkalmazottak fizetését, és szabadon engedtek jónéhány ellenzéki politikust.
Kaddhafi 1969 óta vezeti Líbiát.
Jeszenszky Nóra