Az előrejelzéseknek megfelelően alakult a pénteki ugandai elnökválasztás kimenetele: Yoweri Museveni jelenlegi elnök immár harmadik alkalommal kerekedett felül legfőbb riválisán, Kizza Besigyén. Az ellenzék korábbi ígéretei ellenére nem hajlandó békésen beletörődni az eredménybe, forradalmat akarnak.
Yes Sevo!
Az egyetlen meglepetést a szavazatok megoszlása okozta: Museveni a voksok 68, míg Besigye mindössze 26 százalékát szerezte meg. Korábban többen is meggyőződéssel állították, hogy a 2006-ban elért, a korábbiakhoz képest alacsonyabb szavazatszám egyértelműen az elnök támogatottságának csökkenését mutatja, és a folyamat nem áll meg idén sem – az ellenzék komplett kampánystratégiát épített erre a feltételezésre. A hivatalos eredmény viszont azt mutatja, hogy a 2010-ben még a slágerlistákra is felkerülő Museveni népszerűsége visszatérőben van. Ennek köszönhetően a jó eredményeket többnyire az ország vidéki területein elérő elnök már a hagyományosan ellenzéki északon is le tudta győzni ellenfelét. Besigye ugyanis elkövette azt a hibát, hogy biztosra vette az észak-ugandai szavazatok megszerzését, figyelmen kívül hagyva azt, hogy a térség biztonságának viszonylagos stabilizálása és a gazdaság folyamatos javulása valószínűleg Museveni javára billenti majd a mérleget.
Az elnök számára behozhatatlan előnyt jelentett az is, hogy a kormányzó Nemzeti Ellenállási Mozgalom (National Resistance Movement, NRM) jelentősen nagyobb anyagi forrásokkal rendelkezik, mint bármelyik ellenzéki jelölt pártja. Ez egyrészt a szélesebb körű kampányolást, másrészt – a demokratikus választásokkal kevésbé összeegyeztethető módon – több esetben a választók ajándékokkal vagy pénzzel történő meggyőzését – mondjuk ki, megvesztegetését – is lehetővé tette. Amellett, hogy az EU választási megfigyelői szerint ellenzéki jelöltek is éltek hasonló eszközökkel, az NRM helyzetét súlyosbítják azok a vádak, hogy mindezeket állami pénzből fedezték.
Hallgassa meg Museveni elnök slágerét!
Forradalmat Ugandába is?
Ahogy az a korábban tett ígéretek ellenére várható volt, az ellenzék nem hajlandó elfogadni a választás eredményét, és elfogadni Musevenit Uganda elnökének. Kizza Besigye, a Fórum a Demokratikus Változásért (Forum for Democratic Change, FDC) elnöke, és a négy ellenzéki pártot magába tömörítő Pártközi Együttműködés (Inter Party Cooperation, IPC) vezéralakja elmondta: Museveni népszerűségének hirtelen növekedése is azt mutatja, hogy az eredményt meghamisították. Nyilatkozata szerint az NRM jelentős összegű állami pénzeket használt fel szavazatok megvételére, így a kimenetel nem is tükrözheti a szavazók valós akaratát, így mind a végeredményt, mind pedig Yoweri Museveni hatalmát elutasítják. Ugyan a 2006-os elnökválasztáshoz képest javult a helyzet, de az Ugandában tartózkodó nemzetközi megfigyelők is találkoztak rendellenességekkel a lebonyolítás során. Különféle adminisztratív és logisztikai hibák miatt sokan nem tudták leadni szavazatukat, illetve a pénteken tapasztalható szokatlanul nagy katonai jelenlét is megfélemlíthette a választókat.
Annak ellenére, hogy Besigye a múlt héten még úgy nyilatkozott, hogy veresége esetén nem fog semmiféle (főként fegyveres) nyomást gyakorolni az ugandai választási bizottságra, az eredmény közzététele után mégis úgy vélte, hogy Uganda megérett egy, az egyiptomihoz hasonló forradalomra. A felhívás ellenére még nem került sor nagyobb tiltakozásra az országban, valószínűleg azért, mert Museveni ígéretet tett mindenféle tüntetés megakadályozására.
Ha esetleg az ellenzék támogatói mégis az egyiptomi utat választanák, az komoly veszélyt jelenthet az ország – és főleg Észak-Uganda – biztonságára. A térségben 1987 óta problémát jelentő Úr Ellenállási Hadseregét (Lord’s Resistance Army) ugyan Museveninek sikerült kiűznie innen, de a szomszédos országokban még jelen van. Ha az eredmények feletti vita valóban káoszba fulladna, akkor a Kongói Demokratikus Köztársaság és a Közép-afrikai Köztársaság területén továbbra is tevékenykedő csoport akár vissza is térhet, tekintve, hogy elsődleges céljuk az elnök megbuktatása volt.
Mint arra már korábban felhívtuk a figyelmet – bár akkor még úgy tűnt, hogy az elnökjelöltek bele fognak nyugodni az eredménybe –, ennek bekövetkezése komoly kihívást jelenthet Uganda törékeny fejlődésére. Valószínűleg már e nélkül is számolni kell a gazdaság visszaesésével, ha valóban igaznak bizonyulnak a feltevések, hogy Museveni hatalmas összegeket használt fel az államkasszából saját kampányának finanszírozására.