Paradigmaváltás a török-görög kapcsolatokban

Ahmet Davutoglu török külügyminiszter háromnapos látogatásra indult kedden Görögországba, a júliusi, Isztambulban esedékes Török-Görög Magasrangú Startégai Tanács találkozó előkészítése céljából.

A török külügyminiszter, Ahmet Davutoglu kedden Athénban találkozott Jéorjiosz Papandreu görög miniszterelnökkel, valamint Dimitrius Droutsas külügyminiszterrel. Még a találkozót megelőzően a török politikus ismertette, hogy Ankara békés stílust vár el a bilaterális kapcsolatokat illetően. Törökország nem fenyegetésként tekint Görögországra, s hasonló cselekvésmódot vár el a görögöktől is.

„Új paradigmára van szükségünk a török-görög kapcsolatokban, egy paradigmára melynek keretében együtt építhetjük a jövőt” mondta a török politikus, majd hozzátette: „Meg kell becsüljük a közös történelmünket, de nem szembesítve egymást vele, inkább békés módon.” 

Ciprusi konfliktus

A török-görög kapcsolatokban kiemelkedő jelentősséggel bír a ciprusi konfliktus.

Papandreu januári törökországi látogatása alkalmával kritikus kijelentéseket tett erre vonatkozóan. A felszólalásában a görög miniszterelnök ugyanis a megszálló szót használta török hadsereg észak-ciprusi jelenlétét bírálva. Hozzátette, hogy amennyiben ez a hozzáállás folytatódik, akkor Törökország továbbra is távol marad az Európai Uniótól. Davutoglu nem kívánta kommentálni Papandreu állítását, inkább az együttműködést és a békés hangnemet húzta alá a bilaterális kapcsolatokban, s arra buzdított, hogy mindkét ország mutassa meg, megvan az akarat a felek részéről a probléma rendezésére. Törökország azt szeretné, hogy a helyzet pozitív irányba változzon.

Ugyanakkor Davutoglu kifejezte Ankara nyugtalanságát a tárgyalások mentét illetően a görög ciprusiak és török ciprusiak között. „Észak-Mediterráneum térségét a béke medencéjévé kívánjuk tenni olyan gyorsan, amilyen gyorsan csak lehet” – mondta, hozzátéve, hogy nem volt igazságos Törökország Európai Uniós tagsági tárgyalásának befagyasztása a ciprusi politikai problémákra hivatkozva.

A görög külügyminiszter, Droutsas elmondta, hogy Görögország a jövőbeli kapcsolatok fejlesztését célozza meg „a nemzeti területek tiszteletben tartásának kereti között”, reagálva a területi vitára Törökország és Görögország között.

Szorosabb együttműködést terveznek

Athén és Ankara együttműködést tervez humanitárius segítségnyújtásban Líbiának, mondta Droutsas görög külügyminiszter a Davutogluval történt találkozót követően. „Közösek az aggodalmaink a líbiai helyzetet illetően és a közös megfigyelésünk az, hogy a jelenlegi helyzetnek nem szabad folytatódnia” – mondta a görög politikus.

Pozitív momentumként értékelte Davutoglu, hogy a céljuk nem csupán egy jó kapcsolat kialakítása a kormányok között, hanem hogy az emberek is barátságokat és szomszédos kapcsolatokat alakítsanak ki egymással. „Úgy jöjjenek Törökországba, mintha haza jönnének, legyenek török barátaik” – ajánlotta a görögök számára, illetve hasonló javaslatot tett a török emberek felé. 

Davutoglu úgy nyilatkozott, hogy Ankara egy „titkos záradékok, gondok és bizalmatlanság nélküli paradigmát” kíván meghonosítani Görögországgal. A török fél számára különösen fontos külpolitikai jelentősségel bír a kapcsolatok javítása az EU csatlakozási folyamat okán is, ugyanakkor belpolitikai vonatkozásban sem elhanyagolható, mivel idén nyáron tartják a választásokat Törökországban. 

Gergely Ádám

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »