Európai rászánta magát: beavatkoztak Líbiában

Megszületett a döntés a párizsi csúcson: megakadályozzák, hogy Moammer Kadhafi elfoglalja Bengházit. A franciák már lőttek is a líbiai kormányerőkre, segítenének a britek, az olaszok és a kanadaiak is. A beavatkozással úgy tűnik, a közel-keleti hatalmak is egyetértenek.

Döntésre jutottak az európai nagyhatalmak a párizsi csúcstalálkozón: határozott fellépéssel megpróbálják megakadályozni, hogy a líbiai ellenállókat Moammer Kadhafi legyőzze. Ennek keretében szombat délután francia repülőgépek támadták a kormányerőket az észak-afrikai országban, és Nagy Britannia is fontolgatja a beavatkozást.

A Los Angeles Times úgy tudja, a francia harci repülők feladata egyelőre annyi, hogy az ellenzéki központnak számító Bengházi és környéke fölött tisztítsák meg a területet Kadhafi hadseregétől, de problémákat okozhat, hogy a kormányerők már behatoltak a városba, bár egyelőre nem igazán lehet tudni, hogy annak mekkora részét tudták elfoglalni.

A párizsi találkozón jelen volt házigazdaként Franciaország, az Egyesült Államok, Nagy Britannia és még 19 állam. A hivatalos közlemények szerint megállapodtak, hogy minden szükséges intézkedést megtesznek, köztük a katonai fellépést is, hogy a humanitárius katasztrofát megakadályozzák. A kiadott kommüniké egybecseng a csütörtökön hozott ENSZ határozattal, és úgy fogalmaznak, Kadhafi nem hagyhatja figyelmen kívül a nemzetközi közösség döntését a repüléstilalmi övezetről.

David Cameron, Anglia kormányfője szintén úgy fogalmazott, sürgősen fel kell lépni Líbiában, hogy a kialakult helyzetet megváltoztassák. „Az idő most érett meg a fellépésre. Sürgősen cselekedni kell” – jelentette ki. Több ország is kijelentette, segítenék a közös európai fellépést, Hillary Clinton, az Egyesült Államok külügyminisztere ma estére ígért sajtótájékoztatót. Mindenesetre a találkozó vége előtt hat dán F-16-os, egy kanadai CF-18-asok és egy amerikai F-18-as is Szíciliára érkezett.

Olaszország hét tengeri és légierő bázist ajánlott fel a beavatkozáshoz, amelyek már eddig is házigazdái voltak NATO és amerikai erőknek. Kanada kormányszóvivő útján szintén megerősítette, hogy beavatkozna Líbiában. A mai napon a NATO is megbeszélést tartott, amelynek ötleteit állítólag egyeztetik a párizsi csúcs eredményeivel. A katonai akcióra a tagállamoknak rá kell bólintania.

A beavatkozást széleskörű támogatás övezi a közel-keleti országok részéről is: Párizsban jelen volt Ban Ki-Mun ENSZ főtitkár, részt vett a megbeszéléseken Amr Músza, az Arab Liga főtitkára, a katari sejk, Marokkó és Jordánia külügyminisztere. Ez utóbbi egy kicsit pikáns, hiszen a közel-keleti országban szintén zajlanak tüntetések, bár nem fajult el a helyzet annyira, mint Líbiában.

Franciaország már korábban elismerte a felkelők által alakított kormányt. Az ellenállók arra figyelmeztettek, hogy ha Kadhafi eljut Bengháziig, azt nem adják fel harc nélkül – a kormány ezzel szemben azt mondta, hogy mindenféleképpen visszafoglalja a várost. A nemzetközi közösség céljai azonban nem pontosan ismertek. Kadhafi hatalmának megdöntése hatalmas rizikókat rejt magában és a szárazföldi beavatkozást még – nyíltan – senki sem fontolgatja. Pénteken angol-francia-amerikai közös nyilatkozat látott napvilágot, amelyben arra szólították fel Kadhafit, hogy vonja ki erőit Bengháziból, Miszratából, Adzsabdijából és Zawijából – ezzel a felkelők központjának számító város fellélegezhetne.  

Jeszenszky Nóra

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »