„Bizalommal tekintünk a normális élet visszatérésére Bahreinben… Tudjuk, a párbeszéd útján kell haladnunk” – nyilatkozta Khaled bin Ahmed al-Khalifa bahreini külügyminiszter pénteken, miközben a párbeszédre hajlandóságot mutató tüntetők táborának írmagját is eldózerolták a föld színéről.
A bahreini főváros Gyöngy-tere (Pearl-tér) az elmúlt hónapok politikai és gazdasági reformokat követelő tüntetések szimbólumává vált. A tér – mely tulajdonképpen egy hatalmas körgyűrű – hivatalos neve sokatmondó: az Öböl-menti Együttműködési Tanács körgyűrű.
A tér közepén álló emlékmű Tanács országait jelképező hat kardból (vitorlából) és az általuk tartott gyöngyből áll, mely a közös örökségre utal. Ezen a téren ütöttek tanyát egy hónappal ezelőtt politikai és gazdasági reformokat követelő tüntetők – komplett sátortábort építve. Ezt a rögtönzött főhadiszállást a bahreini biztonsági erők február 17-én egyszer már felszámolták, de a tüntetők rövidesen visszatértek. Maradásra magától a koronahercegtől kaptak engedélyt, aki gesztusok sorát tette, csak hogy tárgyalóasztalhoz csábítsa az ellenzékieket. Azóta nem is mozdultak.
A forrófejű fiataloknak azonban kicsinek tűnt a tér, új helyszínekre vonultak és vitték magukkal a botokat, köveket és úttorlaszokat is. Múlt hétvégén odáig fajultak a dolgok, hogy a király végül rendkívüli állapotot hirdetett és a gyöngyöt tartó országoktól kért katonai segítséget. A királyság megdöntését követelő tüntetőkön túl a biztonsági erők a Gyöngy-térieket is elsöpörték.
Pénteken buldózerek jelentek meg a kiürített sátortábornál, hogy eltakarítsák a romokat. Miután végeztek, lerombolták magát az emlékművet is. A bahreini külügyminiszter szerint midnerre azért volt szükség, mert a tér csak rossz emlékeket idézne fel. A hatóságok hivatalos indoklása pedig infrastrukturális okokat nevezett meg; egy hatsávos úttal kívánják javítani a főváros közlekedési lehetőségeit. „Valóban úgy gondolják, hogy ezzel kitörölhetik a történelemből?” – teszi fel a kérdést az al-Wefaq egyik politikusa (AL-Jazeera).
A gyülekezési tilalom ellnére Dirazban újabb, ám békés tüntetésre került sor a pénteki ima után. S bár a mérsékelt ellenzéki al-Wefaq megkérte híveit, hogy ne provokálják a rendőröket, illetve ne skandáljanak a királyi családot sértő szlogeneket, sokan nem hallgattak rájuk. „Vérünket és lelkünket áldozzuk Bahreinért” – zúgó tömeg most nem találta magát szembe a rendőrökkel.
A szomszédos országok csapatai közben lassacskán megérkeznek. Feladatukat továbbra is csak létfontosságú létesítmények védelmében jelölték meg; s mindaddig maradnak, míg helyre nem áll a nyugalom Bahreinben. „Az Öböl-menti országok csapatainak inkább a palesztinoknak kellene segíteniük a Gázai-övezetben” – mondta Issa Qassim sejk, az ország legbefolyásosabb vallási vezetője prédikációjában, s vele minden ellenzéki, sőt a szomszédos országok síita közösségei, akárcsak Irán, egyetért.
Az uralkodó család állítja, továbbra is az ellenzékkel folytatandó párbeszédben érdekeltek. De első a biztonság – radikális ellenzéki vezetők így maradnak a börtönben, Manama pedig egy szimbólummal lett szegényebb.
Németh Vera