Úgy tűnik, hogy az észak-afrikai tüntetések szele lassan elérheti Ugandát is. Az elnökválasztást követő két hónap csendje után az ellenzék újra aktivizálódott, tüntetések egész sorával tiltakoznak a növekvő élelmiszer- és üzemanyagárak ellen. Museveni elnök ezt nem nézi jó szemmel, a demonstrációk általában oszlatásba és letartóztatásokba torkollnak, az erőszak sem ritka: a katonai rendőrség egy alkalommal Kizza Besigye ellenzéki vezetőt is meglőtte.
A februári elnökválasztáson elszenvedett veresége után többen már Kizza Besigye politikai pályafutásának végét vizionálták, és ezen nem segített az sem, hogy az eredmény elleni tiltakozásra történő felszólítása süket fülekre talált. Az elmúlt hetek eseményeinek köszönhetően viszont Besigye újra berobbant a köztudatba, Yoweri Museveni elnök pedig újra kompetens ellenfélként tekint rá. Ez áll a hátterében annak is, hogy az ellenzéki vezetőt két hét alatt három alkalommal vették őrizetbe.
Persze nem csak Besigyét tartóztatták le az elmúlt hetek tüntetései miatt, a rendőrség Museveni februári győzelme után betiltott mindenféle nyilvános tüntetést. Demonstrálni pedig bőven van indok: az élelmiszer- és üzemanyagárak folyamatos növekedésének hatását az egész népesség megérzi, a helyzeten pedig tovább ront a hónapok óta tartó szárazság, ami veszélybe sodorta az országnak komoly bevételi forrást jelentő kávétermést is.
A közhangulaton tovább rontott, hogy ilyen problémák mellett az ország vezetése 1,8 trillió ugandai shillinget (mintegy 134 milliárd forintot) költött vadászgépek vásárlására, és Museveni beiktatási ceremóniája is 4 milliárd shillinget (kb. 237 millió forintot) vitt el a költségvetésből. Ennek fényében szervezte meg Besigye a „sétálj munkába” kampányt, amivel az üzemanyagárakra kívánta felhívni a figyelmet. Ez a lépés történelmi pillanat az ugandai ellenzék számára: korábban rendre saját hatalomvágyuk kielégítésére törekedve szólaltak fel Museveni ellen, de most már saját anyagi körülményeiken is érzik az ország vezetésének tevékenykedését.
A tüntető séták április 11-én kezdődtek, és a hatalom – és ezáltal a rendőrség – heves ellenállásába ütköztek. Az oszlatások odáig fajultak, hogy egy alkalommal a katonai rendőrség gumilövedékei megsebesítették magát Besigyét is. A rendfenntartók azóta is lesben állnak az ellenzéki vezetők ajtaja előtt, és csak a szerencsétől függ, hogy melyikük meddig jut. Besigye hétfőn alig léphette át a küszöböt, de a Demokratikus Pártot vezető Norbert Mao is csak pár métert sétálhatott. Legtovább az Ugandai Népi Kongresszus első embere, Olara Otunnu jutott, akit nagyjából 500 méter gyaloglás után vettek őrizetbe.
Az ellenzéki tüntetések mellett a diákok is utcára vonultak, hogy a szintén megemelt tandíjak ellen tiltakozzanak. A rendfenntartó erőkkel történő összecsapásban hetven tanuló sérült meg.
Museveni az észak-afrikai történésekből tanulva északi szomszédjával ellentétben radikálisabb eszközökkel kívánja megakadályozni az újabb ellenzéki rendezvények szervezését az olyan közösségi oldalak, mint például a Facebook és Twitter blokkolásával. Természetesen a kormány oldaláról ezt hevesen tagadták, a kimaradásokat a honlapok szervereinek gyengélkedésével indokolták.