Rafael Correa ecuadori elnök kezdeményezésére tartott szombati népszavazáson a választók rábólintottak a kitűzött reformokra, melyek többek között az igazságszolgátatást, a médiaszabályozást, valamint a magáncégek tevékenységét érinti majd.
A szavazópolgároknak tíz kérdés mentén kellett eldönteniük, hogy egyetértenek-e az elnöki reformokkal. Az összes kérdésre igennel szavaztak, így Correa kezdeményezése elsöprő sikert aratott – írja az Infolatam.
Az első kérdés az előzetes letartóztatásba helyezés intézményének megszüntetésére vonatkozott, melyre a lakosság 49,48%-a igennel szavazott.
A második kérdés szorosan kapcsolódott az elsőhöz, ugyanis az előzetes letartóztatás alternatíváinak szükségességéről dönthettek a szavazók, és a válasz itt is az igen volt, mindössze 2%-kal szavaztak kevesebben az igenre, mint az első kérdésnél.
A bankárokat és a telekommunikációs cégek tulajdonosait úgy tűnik, „nem szívleli” az ecuadori társadalom, a harmadik kérdés ugyanis arra volt kíváncsi, alkalmazzanak-e megszorításokat a két réteg üzleti tevékenységét illetően, a válasz természetesen itt is az igen volt, 46,2%-os arányban.
A népszavazáson feltett negyedik és ötödik kérdés egy ideiglenes bírói tanács létrehozásáról szólt, mely az igazságszolgáltatás megreformálására lenne hivatott.
A hatodik kérdésre adott igen szavazatokkal lehetővé válik ezentúl, hogy a jogtalan vagyonszerzést büntessék. A hetedik kérdés a szerencsejátékokra tért ki, a válaszokból kitűnik, hogy az ecuadori lakosság betiltaná azokat.
Correa szorgalmazta továbbá egy – a médiában megjelent tartalmak felülvizsgálatára – létrehozott Tanács felállítását, melyre a szavazópolgárok 44%-a válaszolt pozitívan.
Az utolsó kérdésben a polgárok egyetértettek azzal is, hogy azokat a cégeket, melyek nem fedezik az alkalmazottaik társadalombiztosítási járulékait, bírságolják meg.
Az elnök a sikeres népszavazáson felbuzdulva megígérte, hogy már másnap elkezdik a munkát. Correa az igazságszolgáltatással kapcsolatos reformok megvalósítása során nemzetközi segítségre is számít, felügyelőket szeretne az országába hívni, többek között Isabel Allendét, a chilei ex-elnök unokahúgát, valamint Baltasar Garzón spanyol bíró segítségét is örömmel fogadná.