A Ruandai Nemzetközi Törvényszék (International Criminal Tribunal for Rwanda, ICTR) az 1994-es ruandai népirtásban vállalt szerepéért 30 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Augustin Bizimungut, a ruandai hadsereg korábbi dandártábornokát. Rajta kívül még 20 év börtönre ítélték François-Xavier Nzuwonemeye és Innocent Sagahutu katonai vezetőket, illetve döntést hoztak Augustin Ndindiliymana, a katonai rendőrség egykori fejének ügyében is, őt viszont – mivel már 11 évet töltött börtönben – szabadlábra helyezték.
Bizimungut hat rendbeli népirtás és emberiség elleni bűnök elkövetésében, illetve a genfi egyezmények 3. közös cikkének megsértésében találták bűnösnek.
Ndindiliymana és Bizimungu a két legmagasabb rangú személy, akik eddig a tanzániai Arushában működő ICTR elé kerültek. A törvényszéket még 1994-ben hozták létre, fenntartásának költsége már az egy milliárd dollárt is meghaladta, ennek ellenére még csak 59 ügyben hoztak ítéletet.
A ruandai vezetés üdvözölte Bizimungu bebörtönzését, Martin Ngoga legfőbb ügyész véleménye szerint az ítéletnek még akkor is örülni kell, ha egyesek nem tartják elég súlyosnak. Nem ilyen nyugodtak a kedélyek Ndindiliymanával kapcsolatban: többen felháborítónak tartják szabadon engedését, Jean Pierre Dusingizimana, a ruandai túlélők ernyőszervezetéül szolgáló IBUKA elnöke elmondása szerint egyáltalán nem örül az ítéletnek, főleg Ndindiliymana népirtás alatt betöltött magas pozíciója miatt.
Juvénal Habyarimana ruandai elnök repülőgépének 1994. áprilisi lezuhanása után hutu milíciák 100 nap alatt legalább 800 ezer tuszit és mérsékelt hutut mészároltak le. Az ENSZ becslése szerint a népirtásnak nagyjából 200 ezer tevékeny résztvevője volt.
Tési Áron