Végleg megromlott az amerikai–pakisztáni viszony?

A pakisztáni parlament indítványozta, hogy vizsgálják felül az ország Amerikával fennálló kapcsolatait. John Kerry szenátor elmondása szerint az Egyesült Államok szenátusának több tagja szerint is végleg megromlott a két ország közti viszony. Mindeközben Juszuf Raza Gilani pakisztáni miniszterelnök Kínába utazott, elemzők szerint a Peking és Iszlámábád kapcsolatai jelentősen felértékelődhetnek az amerikai távolodás következtében.

John Kerry amerikai szenátor pakisztáni látogatása során nyilvánosan is megvédte az Egyesült Államok álláspontját az Oszama bin Laden ellen indított csapással kapcsolatban. Elmondta, hogy a támadást övező titkolózás elengedhetetlen volt a siker érdekében, de ez semmilyen bizalmatlanságot sem jelent a pakisztáni vezetők irányába, állítása szerint őt is csupán a támadást követő órákban tájékoztatta Hillary Clinton az eseményekről. Iszlámábád nehezményezi, hogy az Egyesült Államok nem tájékoztatta előre a május 2-i támadásról, a titkos akcióval az amerikaiak Pakisztán szerint megsértették az ország szuverenitását.

Pakisztáni reakciók

Szombaton a pakisztáni parlament indítványozta, hogy vizsgálják felül a két ország közti kapcsolatot. A miniszterelnök elmondta, hogy az Egyesült Államok „egy egyoldalú akciót hajtott végre, amely sérti Pakisztán szuverenitását”. Egyhangúan megszavazták azt a határozatot is, amely az országon áthaladó NATO konvojok kitiltását indítványozza elő, amennyiben Washington nem hagy fel a pilóta nélküli repülőtámadásokkal. „A pakisztáni nép többé nem tolerálja az ilyen akciókat, az egyoldalú intézkedések megismétlése súlyos következményekkel járhat a térség és a világ békéjére és biztonságára nézve” – idézte az AFP hírügynökség a határozatot. A határozat továbbá elfogathatatlannak nevezte az USA pilóta nélküli repülőinek a hegyekkel szegélyezett afgán határ mentén bújkáló fegyveresekre mért, gyakran civil áldozatokkal is járó támadásait. A tavalyi év során több mint 100 ilyen csapást végeztek amerikai gépek.

A parlament azt követően ült össze, hogy pénteken egy kettős öngyilkos merénylet 80 ember életét követelte észak-nyugat Pakisztánban. A pakisztáni tálibok elismerték, hogy ők állnak a robbantások mögött, az akció Oszama bin Laden halálának megbosszulására irányult. Az al-Kaida terrorcsoport vezetője ellen indított hadművelet jelentősen megtépázta a két ország közti viszonyt. Az amerikai kongresszus egyes tagjai azt követelték az Obama-kormánytól, hogy csökkentse az Iszlámábádnak nyújtott, jelenleg évi több milliárd dolláros segélyek összegét. A törvényhozók szerint a pakisztáni tisztviselőknek tudniuk kellett róla, hogy bin Laden az országban rejtőzködik.

Amerikai látogatás

John Kerry szenátor először Afganisztánban látogatott, ahol azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy komoly kérdésekre kell megtalálni a választ a pakisztáni-amerikai viszonnyal kapcsolatban. A szenátus Külügyi Bizottságának úgy fogalmazott, „nem arra keresünk módot, hogy leromboljuk a kapcsolatot, hanem arra, hogy felépítsük azt”. Kerry elmondása alapján az Egyesült Államok szenátusának több tagja szerint is végleg megromlott a két ország közti kapcsolat. Hozzátette, hogy „megállapodtunk több lépésben is, hogy helyreállítsuk a kapcsolatot. Ezek cselekedetek, nem csak szavak”, azonban arra nem tért ki, hogy ez pontosan mit takar, azt leszámítva, hogy Pakisztán beleegyezett, hogy visszaszolgáltatja az akcióban lezuhant helikopter törzsét.

Kerry beszédében hangsúlyozta, hogy bár az Egyesült Államok nem fog bocsánatot kérni az Oszama bin Laden ellen indított sikeres támadásért Pakisztántól, az ázsiai ország stratégiai partnere Washingtonnak, a terrorizmus és a szélsőségek pedig a két fél közös ellenségei. „Mindkét ország oly sok áldozatot hozott, hogy kár lenne megszakítani ezt a kapcsolatot” – tette hozzá. A szenátor látogatásának célja a két ország közti viszony rendbetételének elősegítése volt, Kerry elmondása szerint hamarosan Hillary Clinton külügyminiszter is Pakisztánba utazik a helyzet normalizálsára. Kerry a pakisztáni vezetőkkel folytatott tárgyalásai során fontos megállapodásra jutott a nagy jelentőségű célpontok ártalmatlanításával kapcsolatos együttműködés kérdéskörében, miután a szenátor közölte az iszlámábádi elöljárókkal, hogy vagy jobban segítik az Egyesült Államokat a terrorizmus megfékezésében, vagy számoljanak az amerikai segélyek megvonásával.

Anna ellenére, hogy a megállapodás előtt Pakisztán hangoztatta, hogy ellenzi az amerikai katonai jelenlétet az ország terültén, az egyezség egyértelműen mutatja, hogy Iszlámábád enyhített álláspontján. Mindezek mellett Pakisztán vezetése hangsúlyozta, hogy az ország szuverenitását és nemzeti érdekeit tiszteletben kell tartani. A két fél megegyezett róla, hogy mind Washingtonnak, mind Iszlámábádnak el kell ismernie és tiszteletben kell tartania a másik érdekeit, főleg amelyek az ellenterrorizmust érintik.

Közeledés Kínához

Mindeközben a Juszuf Raza Gilani pakisztáni miniszterelnök kedden Kínába utazott. Elemzők szerint a kínai–pakisztáni viszony felértékelődőben van az Oszama megölését követő amerikai eltávolodás következtében. Kína számára különösen jól jön az amerikai–pakisztáni viszony megromlása, miután Peking mostanában egyre hangsúlyosabban igyekszik fejleszteni kapcsolatait a térség országaival, többek között például Afganisztánnal is.

Pakisztán számára Peking egy „nem kritizáló” szövetségest jelent, aki kész segélyeket, beruházásokat és katonai támogatást biztosítani a nehéz gazdasági helyzetben lévő ország számára. Elliot Sperling amerikai akadémikus szerint Iszlámábád a közeledéssel azt szeretné bizonyítani, hogy egy független szereplő, akinek vannak lehetőségei, és Kína egy működő, nem demokratikus modellt tud biztosítani. Amíg az amerikai politikusok kritizálták Pakisztánt, hogy nem volt képes megtalálni bin Laden rejtekhelyét, illetve hogy a hivatalnokai védelmezték őt, addig Kína bíztatást nyújtott, dicsérve Pakisztán eltökéltségét a terrorellenes harcban.

Al-Kaida

Mindezek mellett pakisztáni hadsereg bejelentette, hogy sikerült letartóztatni egy magas rangú jemeni al-Kaida tagot a Pakisztán déli részén található Karacsiban. Mohamed Ali Kasim, ismertebb nevén Abu Suhaib al-Makki a szervezet vezetőivel dolgozott együtt a pakisztáni-afgán határ mentén. A hadsereg szerint a letartóztatás jelentős fejleménynek számít, felfedve az al-Kaida régióban való hálózatát. Bár az ország terrorista-elhárítással kapcsolatos elkötelezettsége május elején megkérdőjeleződött, a pakisztáni vezetők szerint ez az esemény is azt bizonyítja, hogy meg lehet bízni államukban.

Nyitrai Emese Judit

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »