Új fejezetet nyit Amerika a Közel-Keleten – mondta csütörtöki külpolitikai beszédében Barack Obama amerikai elnök. Mit jelent ez konkrétan és mi volt a reakció?
2009-es kairói beszéde után újra a közel-keleti helyzetet értékelte Barack Obama csütörtökön Washingtonban. A beszéd fő üzenete az volt, hogy új fejezet nyílt az amerikai külpolitikában: Washington ezentúl elmozdul az autokrata rendszerek támogatásától, és helyette a demokráciát építő mozgalmakat fogja előnyben részesíteni. Az egyetemes emberi jogok érvényesítése Obama szerint „legfőbb prioritást” fog élvezni az új amerikai külpolitikában.
Az utóbbi hónapok arab forradalmaival kapcsolatban az elnök kiemelte a fegyvertelen aktivisták bátorságát és ígéretet tett, hogy Amerika milliárdos nagyságrendű gazdasági segélyekkel fogja támogatni Egyiptom és Tunézia békés átmenetét. „A fegyvertelenség erkölcsi erejének a segítségével a térség lakossága nagyobb változást idézett elő, mint a terroristák valaha” – mondta az elnök. Bin Ladenről szólva Obama kijelentette, hogy tömeggyilkos volt, aki elutasította a demokráciát.
Az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatban Obama úgy nyilatkozott, hogy az 1967-es háború előtti határokat kell figyelembe venni a majdan létrejövő palesztin állam esetében, akár területcserékkel is. A 67-es határok visszaállításának a lehetőségét Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azonnal visszautasította, hiszen ez azt jelentené, hogy a megszállt Ciszjordániában épített izraeli telepek egy része a palesztin államhoz kerülne. Obama ugyanakkor további nyomást helyezett a zsidó államra, amikor azt mondta, hogy „a jelenlegi helyzet fenntarthatatlan.” Sokan ezt úgy értelmezték, hogy Washington további engedményeket vár Izraeltől. Obama ugyanakkor kiemelte és megerősítette az Amerika és Izrael közötti szoros kapcsolatot, és – noha sokan ettől tartottak – nem szólította fel Izraelt, hogy hagyja abba a telepek építését a megszállt területeken.
Jobboldali reakció
Az amerikai jobboldal élesen kritizálta Obama beszédét. A republikánus képviselők és elnökjelöltek egymást licitálták felül a beszéd elítélésében, különösen az Izraelt kritizáló részek verték ki a biztosítékot. Mitt Romney szerint „Obama a busz alá dobta Izraelt”, míg Tim Pawlenty szerint „hibás és nagyon veszélyes” az a követelés, hogy Izrael vonuljon vissza az 1967-es határok mögé. Mike Huckabee volt arkansasi kormányzó szerint Obama egyenesen „elárulta” Izraelt azzal, hogy a 67-es határokat szóba hozta.
Hettyey András