ENSZ szakemberek vizsgálják, hogy a Malajziában épülő ritkaföldfém-finomító okozhat-e radioaktív szennyezést.
Egy kilenc főből álló ENSZ-bizottság vizsgálja, hogy veszélyezteti-e a lakosságot, illetve a környezetet egy tervezett malajziai földfém-finomító. A szakemberek csoportját a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egy magas rangú beosztottja vezeti. Mielőtt az építési területet szemügyre vennék, megbeszélést tartanak kormányhivatalnokokkal, helyi lakosokkal és aktivistákkal is. A maláj állam a vizsgálat befejezéséig leállította a projektet.
A finomítót, amely a tervek szerint 2011 végén kezdené meg a működést, az ausztrál Lynas bányászati cég építteti, hogy felvegye a versenyt Kínával, ami jelenleg a ritkaföldfémek legnagyobb termelője és exportőre. Mind a vállalat, mind a maláj kormány állítja, hogy a finomítót a legmodernebb biztonsági berendezésekkel látják el, és gondoskodnak a sugárzás elleni védelemről is, azonban az építést ellenzők rámutattak arra, hogy a radioaktív hulladékok kezelése kapcsán sok fontos kérdés megválaszolatlanul maradt.
A világ ritkaföldfémjeinek több mint 90%-át Kína állítja elő, azonban az ország egyre csökkenti az exportját, arra hivatkozva, hogy a nagymértékű termelés károsítja a környezetet. Ezért jelenleg új források után kutatnak az ezen anyagokat nagy mennyiségben vásárló országok, így például Japán és az Egyesül Államok is. Új bányák nyílnak meg Kanadában, Brazíliában és még másutt is, hogy megszüntessék a Kínától való függőséget. Az ausztrál Lynas az egyik legnagyobb ritkaföldémeket bányászó vállalat.