Az országról kialakított „machista” (a férfiakat felsőbbrendűnek valló) kép ellenére jelenleg három nő foglalja el Brazília legfontosabb politikai pozícióit. Köztudott, hogy a leköszönő Lula elnök utódját, Dilma Rousseffet gyakran éri a vád: kormánya nem más, mint a „harmadik Lula-ciklus”. Ezzel a stigmával kíván leszámolni most az elnöknő, jelezve, hogy ő hozza a döntéseket.
A kabinetfőnök lemondását követően, helyére Gleisi Hoffman ki. Így az intézményi kapcsolatokért felelős miniszteri széket elfoglaló Ideli Salvattival együtt létrejött a média által előszeretettel „triumvirátusnak” titulált női vezetés. Utóbbi poszt azért kulcsfontosságú, mert e miniszter feladata a mindig nehéz egyetértés megteremtése az elnökség, a kormány tíz szövetséges pártja és a kongresszus között. További nyolc fontos minisztériumot és hivatalt is nő vezet, köztük a környezetvédelmi, kultúráért felelős, esélyegyenlőségi és társadalmi fejlődésért felelős tárcát.
A hatalmat korábban birtokló férfi politikusok most attól tartanak, hogy az elnökség körülbástyázásával párhuzamosan háttérbe szorul a végrehajtó hatalom és a kongresszus közötti párbeszéd, amire mindhárom nő energetikus habitusa szerintük joggal enged következtetni. Személyükben a gyakorlati megoldások kerülhetnek előtérbe a pusztán politikai döntésekkel szemben. Egy városi legenda szerint, amikor Lulát egy közeli barátja megkérdezte, miért egy nőt választott utódjául, a korábbi elnök így felelt: „Dilma bátrabb, mint mi ketten együtt!”
Szeghalmi Zsolt