Beltengerén húztak ujjat Kínával

Hiába figyelmeztett Kína, elutaztak a Fülöp-szigeteki képviselők a vitatott hovatartozású Spratly-szigetekre. Mindenki a békés megoldást hangsúlyozza, a feszültség mégis nő a Dél-kínai-tengeren.

Szerdán öt Fülöp-szigeteki politikus tett látogatást a Spartly-szigetekhez tartozó Pagasza szigetén, mely kiváltotta a szigetekre szintén igényt tartó Kína ellenérzését. Míg Walden Bello manilai képviselő történelmi lépésként értékelte a 60 Fülöp-szigeteki állampolgár által lakott terület meglátogatását, addig Peking a régió destabilizálására és a kétoldalú kapcsolatok megromlására figyelmeztetett. A kőolajban és földgázban hihetetlenül gazdag Spartly és Paracel-szigetek körüli területi vita lesz várhatóan a most esedékes Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) csúcstalálkozó fő témája is. Bár Kína nem tagja a szervezetnek, ígéretet tett a békés rendezés elvének betartására, mely mérföldkőnek bizonyulhat. 

A Pagasza szigetre érkező Bello nyilatkozatában szintén kiállt a békés, diplomáciai megoldás mellett, miután honfitársaival elénekelték a szigetország nemzeti himnuszát és kitűztek két nemzeti lobogót. Habár Manila a Spartly-szigetek töredékét követeli „csak” magáénak; Peking az egész szigetcsoport után áhítozik. Az aspiránsok körét bővíti még Tajvan és Vietnam is, akik szintén teljességében, integráns részüknek tekintik a szigeteket; illetve Malajzia és Brunei, amelyek a Fülöp-szigetekhez hasonlóan a kizárólagos gazdasági övezetükhöz tartozó részeket védik foggal-körömmel. A Spartly- és Paracel-szigetek iránti nagy érdeklődést leginkább az magyarázza, hogy Peking becslése szerint a térség 213 milliárd hordó barrel kibányászható kőolajat rejt (az USA jelenlegi olajtartalékainak tízszeresét), bár amerikai szakértők szerint ez nem lehet több 28 milliárd barrelnél. Abban viszont egyetértés van, hogy a tengerfelszín alatti réteg megközelítőleg 25 trillió természetes gáztartalékkal rendelkezik.

Habár az ASEAN 2002-ben magatartási kódexet adott közzé a szigetvita rendezésére vonatkozóan és a nem-tagállam Kína Vietnammal és a Fülöp-szigetekkel is bilaterális egyezményt kötött a békés utak kereséséről, Peking egészen napjainkig elutasított minden javaslatot, mely a vita nyilvános rendezését célozta. Tavaly júliusban még Hillary Clinton, az Egyesült Államok külügyminisztere is megpróbálta közvetítéssel tárgyalóasztal elé vinni az érintett országokat, hogy véget vessen a Kína, Vietnam és Fülöp-szigetek között folyamatosan kiújuló fegyveres incidenseknek. A kínai Külügyminisztérium azonban belügyekbe való beavatkozásnak bélyegezte a kezdeményezést, amely megakasztotta a még el sem kezdődő tárgyalásokat.

Andriasik Szilvia

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »