A japán parlament pénteken fogadta el az idei második, kétezer milliárd jenes pótköltségvetést a márciusi földrengést és szökőárt követő újjáépítés finanszírozására. A kormány költségvetési alapot különítene el az áldozatok támogatására, az újjáépítést pedig megemelt adókból fizetné.
Pénteken döntött a japán parlament felsőháza az idei második extra-költségvetés jóváhagyásáról a márciusi földrengés és cunami áldozatainak megsegítésére. A tervet a szerdai alsóházi ülésen a kormánypárton kívül az ellenzéki pártok is támogatták, habár az ellenzéki Koizumi Sindzsiro szerint az összeg túl kevés, és túl későn terjesztették elő. A közel kétezer milliárd jen (4700 milliárd forint) értékű büdzsé többek között az eladósodott személyek és vállalatok támogatására és a fukusimai erőművet üzemeltető Tokyo Electric Power (TEPCO) vállalat kártérítéseinek finanszírozására szolgál majd – írja a Japan Times.
A kormány szerint a katasztrófa utáni újjáépítéshez a következő öt évben körülbelül 10–12 ezer milliárd jenre lesz szükség, ami a lakosságnak nyújtott segélyeket és a lerombolt területek megtisztítását fedezné, a városok teljes felújítása pedig további 20 ezer milliárd jen körüli összeget vesz majd igénybe. A már elkülönített költségvetési alapokon kívül a kormány a kiadások csökkentését és adóemelést tervez a szükséges pénz előteremtésére. Már kilátásba helyezték a családi pótlék csökkentését, az adók növeléséből pedig nagyjából tízezer milliárd jen extrabevételt remélnek. Ennek konkrétumairól – mikor vezetnék be az emelést, milyen hosszú időre, illetve mely adónemeket érintené – egyelőre nem hoztak nyilvánosságra információkat.
Az első, négyezer milliárd jenes újjáépítési-csomagot május elején fogadta el a parlament, és a várokozások szerint idén még legalább egy, a két korábbinál nagyobb – nagyjából tízezer milliárd jenes – pótköltségvetésre lesz szükség a romeltakarítás és az újjáépítés fedezésére. Habár az eddigi extrabüdzséket az ellenzék is megszavazta, a szigetország eredeti, 92,4 ezer milliárd jenes költségvetésének végrehajtását illetően, melyhez az ellenzéki többségű felsőház jóváhagyása is szükséges, továbbra sem született egyezség a két politikai oldal között, Noda Josihiko pénzügyminiszter pedig a napokban arra figyelmeztetett, hogy a megállapodás elmaradása esetén az államkincstár októberre teljesen kiürülhet.
Időközben Japán recesszióba süllyedt gazdasága kezd újra magára találni, júniusban az export értéke csak 1,6 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest. Ez a márciusi katasztrófa óta eltelt négy hónap legkisebb mértékű visszaesése, így az elemzők várakozásait messze felülmúló adat bizakodásra ad okot a szigetország gazdasági talpra állását illetően – számolt be a Bloomberg. Az egyik vezető iparág, az autógyártás területén is hasonló a tendencia, a Toyota a tervezettnél korábban, már októberben megszüntetné a gyártás kényszerű visszafogását. Az export-vezérelt japán gazdaság fellendülését azonban több tényező is veszélyezteti: Amerikában egyre növekszik a munkanélküliség, Európa több országát pénzügyi válság fenyegeti, a jen pedig erősödő tendenciát mutat a dollárral szemben, ami hosszú távon problémákat okozhat.
Előrelépés történt a fukusimai atomerőmű ügyében is, a reaktorok stabilizálásnak első fázisát sikeresen megvalósította a TEPCO, mely egy csütörtöki sajtótájékoztatón a helyreállítási munkálatok legfrissebb forgatókönyvét is ismertette. Eszerint január közepétől a sugárzás mértékét évi egy millisivert alatt tervezik tartani, ami bizonyos területeken már lehetővé tenné, hogy az evakuált lakosok visszatérjenek otthonaikba. Ennek eléréséhez azonban elengedhetetlen, hogy megoldják az erőmű falain tátongó lyukak tömítését, melyeken keresztül a szennyezett víz szivárog, illetve hogy a helyreállítási munkálatok alatt hiba nélkül működjön a sugárszennyezett víz megtisztítását végző rendszer, melyet rövid működése során már többször le kellett állítani javítási munkálatok miatt.
Eközben a népszerűtlen miniszterelnök, Kan Naoto bejelentése, miszerint csökkenteni kell ország atomenergia függőségét, sem kül-, sem belföldön nem aratott osztatlan sikert. Az ország energiai szektorának mamutvállalataival bensőséges viszonyt ápoló ellenzéki Liberális Demokrata Párt, amellett, hogy a nemzeti energiapolitika fontos pillérévé tenné a megújuló forrásokat, úgy véli, azok belátható időn belül nem helyettesíthetik teljes mértékben az atomerőműveket. Az Egyesült Államok pedig a rövid- és hosszútávú energiapolitikai elképzelések konkretizálására kérte a szigetországot.
Kan tervével úgy tűnik, hogy egyelőre az enerigacégek sem békéltek meg. Pénteken a szigetország legveszélyesebb erőművének tartott, közvetlenül három geológiai törésvonal felett elhegyezkedő hamaokai létesítményt üzemeltető Chubu Electric arról számolt be, hogy 18 méteres védőgátakat készül emelni az épület cunami-biztosságának garantálása érdekében. Habár a cég márciusban elegett tett a kormány kérésének, és időlegesen lekapcsolta az erőművet, úgy tűnik, hogy a Kan és a helyi vezetők által követelt végleges leállásra nem fog sor kerülni.