Kitekintő.hu

Életfogytiglant kapott a Kínának kémkedő tajvani tiszt

A januárban letartóztatott tajvani vezérőrnagyot bűnösnek találta a bíróság titkos katonai információk Kínának való kiszivárogtatásának vádjában, Lo Hszien-csö (Lo Hsien-che) számára elsőfokon életfogytiglani börtönbüntetés az ítélet. A fegyveres erők büntető törvénykönyve szerint az ellenség javára folytatott hírszerző tevékenységet végző személyre halálbüntetés is várhat, Lo az információkért kapott közel egymillió dollár visszaszolgáltatásának és beismerő vallomásának köszönheti, hogy a bíróság az enyhébb szankció mellett döntött – számolt be a Taipei Times.

Az őrnagyot még 2004-ben környékezte meg a kínai hírszerzés, mikor Thaiföldön katonai attaséként szolgált. A vádirat szerint Lo-t a kínaiak róla készült kompromittáló felvételekkel zsarolták, a tiszt karrierjét féltve egyezett bele a kémkedésbe, mely során öt alkalommal adott át bizalmas adatokat Pekingnek. Hivatalos információkat ugyan nem hoztak nyilvánosságra, de a helyi média értesülései szerint Lo azzal a katonai kommunikációs rendszerrel kapcsolatban tájékoztatta Kínát, melyet Tajvan az Egyesült Államok segítségével hozott létre.

A tajvani Védelmi Minisztérium szerint Lo tevékenysége sérti Tajvan érdekeit és biztonságát, valamint rossz hatással van a hadsereg megítélésére is. A jelenlegi ügy a kínai–tajvani kapcsolatokat is negatívan érintheti – Peking továbbra is saját területének tekinti Tajvant, a két Kína között 1949 óta fennálló feszültség csak 2008-ban kezdett enyhülni, mikor Tajpejben a Peking-barát Kuomintang párt alakíthatott kormányt. Egyes szakértők azonban úgy vélik, Kína és Tajvan elkötelezettek a gazdasági és kereskedelmi együttműködés fenntartása mellett, ebben pedig a kémbotrány sem fog jelentősebb problémát okozni.

Lo-nál magasabb rangú katonatisztet Tajvanon utoljára a hatvanas években tartóztattak le kémkedés gyanújával, akkor a védelmi miniszter-helyettest helyezték vád alá több kommunista besúgóval együtt. A legutóbbi hasonló eset pedig 2008-ban ért véget, mikor Kínában kivégezték azt a tudóst, akit Tajvannak való kémkedés ügyében találtak bűnösnek.