Megkezdte működését az új thai parlament

A korábbi kétségek ellenére már szinte teljesen biztos, hogy a 2006-ban katonai puccsal eltávolított exminiszterelnök húga lesz az új kormányfő.

Hétfőn hivatalosan is megalakult Thaiföld új parlamentje, a koronaherceg által elnökölt eseményt követően még a héten megkezdheti működését az 500 fős alsóház. A képviselők várhatóan megválasztják az ország első női miniszterelnökét, a júliusi előrehozott választásokon elsöprő győzelmet arató Pheu Thai párt jelöltjét, Jingluck Sinavatrát – jelentette a Channel News Asia. Az új kormányfő öt évvel bátyja katonai puccs általi megbuktatása után veheti át a hatalmat. Thakszin Sinavatra jelenleg önkéntes száműzetésben él Dubaiban a hazájában korrupciós ügyei miatt rá váró börtönbüntetés elkerülése végett, de ennek ellenére meghatározó szereplője maradt Thaiföld politikai életének.

A parlamenti helyek 60 százalékát birtokló Pheu Thai vezette hatpárti koalíciónak egy erősen megosztott és politikailag rendkívül zavaros helyzetben lévő ország stabilitását kellene helyreállítania. A leköszönő Demokrata Párt és a jövendőbeli kormánypárt közti megosztottságot jól szemlélteti, hogy a választásokat követően rengeteg panasz érkezett a Választási Bizottsághoz egyes képviselők, köztük az új- és az exminiszterelnökre leadott szavazatok szabályosságának kivizsgálására. Végül az 500 megválasztott képviselő közül csupán négy parlamenti tagságát nem hitelesítette a bizottság.

Egyes szakértők már az új kabinet megalakulása előtt hangot adtak aggodalmaiknak, melyek szerint több elődjéhez hasonlóan a fiatalabb Sinavatra sem lesz képes sokáig megtartani pozícióját. Az új miniszterelnök bátyja populista politikai irányvonalának folytatására tett ígéretet kampánya során, ami által elnyerte az északi, vidéki területeken élő, szegényebb rétegek, köztük Thakszin vörösinges követőinek támogatását.

Az új vezetés első teendői között olyan feladatokat kell teljesítsen, melyek által meg tudja tartani a szavazói bázisának bizalmát, ezek közül a legfontosabbak a szociális támogatási rendszer kiszélesítése, a minimálbér megemelése és a tavaly tavaszi véres események fölötti igazságszolgáltatás. Eközben a béke megőrzése végett az ellenzék érdekeit sem téveszthetik szem elől, így kiemelten kell kezelniük a monarchia értékeit, és az egyik legfontosabb ütközési ponttal, Thakszin Sinavatra visszatérésével kapcsolatban is rendkívül óvatosan kell eljárniuk.

Koczkás Sára

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »