A reaktorokon kívül és belül is megugrott értékeket mértek, melyek még a mérőeszközök kapacitását is meghaladták.
A fukusimai atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power (TEPCO) vállalat hétfői bejelentése szerintn jelentette, hogy minden eddiginél erősebb radioaktív sugárzást észleltek az egyik szellőzőnél két reaktorépület között. A sugárzás pontos mértékét nem tudták megállapítani, mivel az meghaladta a mérőberendezések által maximálisan kezelni képes óránkénti 10 sievertes (10 ezer millisievert) értéket. Kedden a szellőzőhöz tartozó gépházban mérték a katasztrófa óta az épületeken belüli legmagasabb sugárzást, mely meghaladta a mérőeszköz által maximálisan kimutatható z óránkénti 5 sievertes dózist, számolt be a Mainichi Daily News.
Szakértők szerint, ha egy embert rövid idő alatt ér ekkora sugárzás, az egy ekkora dózis akár másodpercek alatt a halálát okozhatja. A sérült reaktorok helyreállításában részt vevő dolgozókat a számukra meghatározott limit alapján 90 másodperc alatt összesen maximum 250 millisievert sugárzásnak lehet kitenni. A legmagasabb, 10 sievertes értéket három munkás mérte, további néhány személy pedig a közelben dolgozott, de az üzemeltető szerint senki sem volt kitéve túlzott mértékű sugárzásnak. A vállalat hivatalos tájékoztatása szerint eddig hat dolgozója kapott a megengedettnél magasabb dózist a márciusi baleset óta.
A TEPCO szerint a megugrott sugárzási értékek nem hátráltatják a munkálatokat, mivel a helyreállításban kevésbé érintett helyen vannak, így tartható marad az erőmű lezárására kijelölt januári határidő. Egyes szakértők azonban úgy vélik, a dolgozók biztonsága előbbre való, mint az ütemterv szigorú betartása. „A közvetlen veszélyt már elhárították, némi késedelem engedélyezhető” – véli Szumita Kendzsi, az Oszakai Egyetem nukleráis technikával foglalkozó professzora.
A Tokiót és környékét árammal ellátó TEPCO pénzügyi kilátásai a helyreállítási munkálatok, az idei év veszteségei és a rengeteg teljesítésre váró kártérítés miatt egyre rosszabbak. A Japán parlament ezért megszavazta a cég kisegítésére szolgáló tervezetet, melynek értelmében szerint egy kétezer milliárd jen (4,8 ezer milliárd forint) kezdőtőkéjű alapot hoznak létre a károsultak javára, melyhez amihez az ország atomerőműveket üzemeltető vállalatai is hozzájárulnak majd. Így megvalósul az áldozatok kompenzációja, és a fővárosban sem kell áramkimaradásoktól tartani a szolgáltató rossz anyagi helyzete miatt, a segély finanszírozásának kérdése azonban további aggodalmakat vet fölfel: szakértők attól tartanak, hogy az állam még jobban eladósodik, a vállalatok pedig az energia árak emelésével a fogyasztókra terhelhetik a többletköltséget.