Kitekintő.hu

Japán beengedte a szökevény ex-miniszterelnököt

Thakszin Sinavatra, Thaiföld korábbi miniszterelnöke és a jelenlegi kormányfő bátyja Japánba érkezett egy egyhetes látogatásra. A posztjáról 2006-ban katonai puccs által eltávolított ex-miniszterelnök, aki a hazájában korrupciós ügyei miatt rá váró börtönbüntetés miatt jelenleg önkéntes száműzetésben él, a márciusi földrengés és szökőár által sújtott Mijagi prefektúrában tesz látogatást, hogy „támogassa az újjáépítést” – számolt be a Japan Times.

Thakszin útja második napján Tokióban tartott sajtótájékoztatót, melyen nagyon óvatosan nyilatkozott a húga által vezetett kabinetről, írja az Economist. Jingluck Sinavatra pártja, a Pheu Thai a júliusi választásokon elsöprő győzelmet aratott, jelenleg pedig hatpárti koalíció élén vezeti az országot, a miniszterelnököt azonban az ellenzék azzal vádolja, hogy csupán bátyja „bábjaként” került a párt – és az ország – élére. Thakszin a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy nem ő hozza a húga döntéseit, csupán tanácsokat ad neki, amennyiben szükséges.

Az egykori miniszterelnök japán útja nem indult zökkenőmentesen, és azt illetően továbbra sincs egyetértés, hogy legálisan jutott-e vízumához. A japán törvények szerint ugyanis nem adható ki beutazási engedély olyan személynek, akit valamilyen bűncselekmény miatt legalább egy éves börtönbüntetésre ítéltek, Thakszinra pedig hazatérése esetén két éves szabadságvesztés várna. A törvény alól vannak azonban kivételek: politikai bűncselekmények, vagy egyéb nyomós indok esetén kiadható a vízum.

Thakszin vízumának kiadási körülményei elég homályosak, ellenzői, akik a thaiföldi Japán Nagykövetség épületénél tüntettek a döntés ellen, azt állítják, az idősebb Sinavatra a külügyminiszter nyomására kaphatott beutazási engedélyt Japántól, ezért a miniszter lemondását követelik. A japán kormány is ehhez hasonló érvekkel támasztotta alá döntését, azt mondták, azért tesznek kivételt Thakszinnal, mert a thai kormány erre kérte őket. Az érintett szerint azonban csupán annyi történt, hogy a korábbi, vele szemben ellenséges kabinet meggyőzte a térség államait, hogy visszautasítsák vízum-kérelmeit, a húga által vezetett adminisztráció pedig mindössze egyértelművé tette saját álláspontját.

Thaiföld külügyminisztere úgy nyilatkozott, hogy a japán kormánynak jogában áll eldönteni, kit fogad országában és kit nem. „Nincs rá felhatalmazásom, hogy egy speciális vízum kiadására kérjem Japánt, a beutazási engedélyekről való döntés a japán kormány hatásköre” – mondta Szurapong Tovicsakcsajkul a Bangkok Post-nak.