Indul a legfőbb ruandai ellenzéki elleni per

Megkezdődhet Victoire Ingabiré ruandai ellenzéki vezető pere, miután a bíróság elutasította az ügyészek indítványát, miszerint halasszák el a tárgyalást. Az ellenzéki politikust etnikai gyűlöletkeltéssel és terrorcselekményekkel vádolják, a politikusasszony szerint mindez merő kitaláció, a vád pedig egyértelműen politikai indíttatású.

A Kigali Legfelsőbb Bíróság elutasította az ügyészek azon indítványát, amelyben Victoire Ingabiré ellenzéki politikus tárgyalásának elhalasztását kérték. A vád arra hivatkozott, hogy bár minden bizonyítékuk megvan, amely a vádlott bűnösségének megállapításához szükséges, mégis meg kellene várni a Holland Legfelsőbb Bíróság döntését, amely arról fog határozni, hogy átadhatóak-e Ruandának azok az iratok, amelyeket Ingabiré hollandiai lakásában foglaltak le.

Ingabiré-t azzal vádolják, hogy kapcsolatban állt a Demokratikus Erők Ruanda Felszabadításáért (Forces démocratiques de libération du Rwanda, FDLR) nevű hírhedt hutu milíciával, amelynek nagy szerepe volt az 1994-es népirtásban. Az ügyészek szerint Ingabiré pénzzel is támogatta a szervezetet és szeretett volna létrehozni egy olyan fegyveres csoportot, amellyel megdöntheti a jelenlegi ruandai elnök, Paul Kagame hatalmát. Az erre vonatkozó dokumentumok holland hatósági őrizet alatt vannak, ezeket szeretné megszerezni a vád még az ítélethirdetés előtt. Az ellenzéki vezetőt az előbbieken kívül etnikai gyűlöletkeltéssel és a népirtás propagálásával is vádolják.

Nehézkes tárgyalás

Az első tárgyalás nem ment zökkenőmentesen, ugyanis az eljárást a helyi kinyarwanda nyelven folytatták, így a nem megfelelő tolmácsok miatt nehéz helyzetbe került Ingabiré védelme. Iain Edwards, a politikus brit ügyvédje indítványozta, hogy ezentúl minden dokumentumot fordítsanak le angol nyelvre, amelynek a bíróság helyt is adott, bár ez a folyamat még eltarthat egy-két napig. Nagy megdöbbenést keltett a tárgyalóteremben maga Ingabiré is: kopaszra nyírt fejjel, megbilincselve, hagyományos rózsaszín börtönuniformisban jelent meg a törvényszék előtt. A tárgyalást egyébként nagyon nagy érdeklődés kíséri, ugyanis bűnössége esetén akár életfogytiglani börtönbüntetésre is ítélhetik a politikust.

Victoire Ingabiré 1994-től egészen 2010 januárjáig Hollandiában élt száműzetésben, ezután költözött vissza Ruandába, ahol Kagame elnök egyik legnagyobb kritikusa lett. Meggyőződése, hogy a jelenlegi rezsim egyáltalán nem demokratikus és semmibe veszi az emberi jogokat. Ingabiré indulni szeretett volna a múlt évi elnökválasztáson is, de a jelöltetése nem sikerült, sőt pártját, az Egyesült Demokratikus Erőket (Forces Democratiques Unifiées, FDU-INKINGI) nem is vették nyilvántartásba. Bár Ingabire célja egy demokratikus, jogállami Ruanda megteremtése, kritikusai szerint rasszista és növeli a feszültséget a hutuk és a tuszik között. Ingabire egyébként hutu nemzetiségű, míg legfőbb riválisa, Kagame tuszi.

Kagame leszámol az ellenzékkel

Paul Kagame tavalyi elsöprő választási győzelme lehetőséget adott az elnöknek, hogy a politikai folytonosság jegyében leszámoljon  ellenfeleivel. Az ellenzékiek mellett sok egykori szövetségese mára az ellensége lett. Többek között Theogene Rudasingwa egykori kabinetfőnöke és Gerald Gahima volt legfőbb ügyész is börtönbüntetését tölti államellenes bűncselekmények miatt. 2010-ben a kormány még Paul Rusesabagina-t is megvádolta azzal, hogy kollaborált az FDLR milíciákkal, ami igencsak megrázta a közvéleményt, hiszen Rusesabagina az egyik legnagyobb hőse az 1994-es ruandai népirtásnak. A mintegy 1200 ember életét megmentő férfi hőstettéről készült filmet (Hotel Ruanda) Oscar-díjra is jelölték.

A Ruandában élő két legjelentősebb népcsoport, a hutuk és a tuszik ellenségeskedése már évtizedekre nyúlik vissza. A felszültség 1994-re odáig fajult, hogy a hutuk elkezdték módszeresen kiirtani a tuszikat, egy hónap leforgása alatt mintegy 800 ezer embert mészároltak le. A borzalmak után a Paul Kagame vezette Ruandai Hazafias Front (Rwandan Patriotic Front, RPF) került hatalomra. Mára nagyon sokat javult a helyzet Ruandában, de az emlékek még erősen élnek az emberekben és így nagyon nehéz megőrizni a törékeny békét.

Lukács Ádám Zsolt

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »