Szabadság 600 millió forintért

A Johansen-család 2009-ben kezdte meg kétéves világkörüli útját. A szülőkön kívül három tizenéves gyermekük és kétfőnyi legénység tartózkodott a hajón, mikor 2011 februárjában a Maldív-szigetekről elindultak hajókázásuk következő etapjára, melynek során a Vörös-tengeren áthajózva a Szuezi-csatornán keresztül lyukadtak volna ki a Földközi-tengerre.

Csakhogy az útvonal az Indiai-óceán azon vidékén megy keresztül, ami a szomáliai kalózok vadászterepe, és egyben a Föld egyik legveszélyesebb vize. Ezt persze a család is tudta, de mivel kapcsolatban álltak a térségben cirkáló hadihajókkal, amiknek a feladatuk az, hogy biztosítsák az itteni tengeri kereskedelmet, biztonságban érezték magukat. Az elrablásukról a dán sajtó igen borús hangnemben tájékoztatott, ugyanis alig egy héttel korábban egy amerikai vitorlás négyfős legénységét lemészárolták a kalózok. Egyébként igen ritka, hogy a tengeri haramiák magánhajókat rabolnak el: elsősorban nagy szállítóhajókra utaznak.

A dánoknak viszont nem esett bajuk, kiszabadulásuk után repülőn utaztak vissza Dániába. Egy magát Husszeinnek nevező kalóz tájékoztatta a Reuterst az eseményekről; eszerint három millió dollárt még hatodikán, kedden kapták meg a szomáliaiak, miután rögtön el is engedték az északi állampolgárokat. 

A dán külügyminisztérium közlése szerint a „dán állam nem avatkozott bele a kalózokkal kötött szerződésbe”, ezt a család hozzátartozói intézték. A miniszterelnök, Lars Lökke Rasmussen végtelen örömét fejezte ki a szerencsés végeredmény miatt. Legalább ennek örülhet, ugyanis a közvélemény-kutatások szerint a szeptember 15-ére kiírt előrehozott választásokon vereséget fog szenvedni.

A Királyi Dán Haditengerészet tagja a NATO által 2009-ben elindított Óceánpajzs Hadműveletének (Ocean Shield Operation). Előtte is jelen volt már azonban a térségben hadihajóival, Dániából ugyanis már évtizedek óta érkeznek segélyszállítmányok Szomáliába, így Koppenhága nagy figyelmet fordít az afrikai országra. Ennek megfelelően több szállítóhajójuk is jár erre, így nem meglepő, hogy például 2009 áprilisában két napon belül két dán szállítóhajót is megkíséreltek elrabolni a kalózok (más kérdés, hogy a kísérlet nem járt sikerrel).

A monszun egyébként lassacskán véget ér Kelet-Afrikában, így a kalózok nemsokára ismét aktivizálják magukat.

Weszprémy Gábor

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »