Egy szemtanú, Sake Matthieu elmondása szerint a késő esti órákban fegyveresek hirtelen ellepték egy bujumburai bárt és tüzelni kezdtek. Egy túlélő, aki két testvérét és egyik barátját vesztette el arról számolt be az AFP hírügynökségnek, hogy „tucatnyi ember, köztük páran egyenruhában, Kalasnyikovval és gránátokkal léptek be a Chez les Amis (Barátok Között) bárba. Felszólítottak mindenkit, hogy feküdjenek a földre, majd elkezdtek tüzelni”.
Szintén az AFP egyik riportere arról számolt be, hogy a sok sebesült annyira váratlanul érte az egyik bujumburai kórházat, hogy a vér- és eszközhiány mellett elegendő orvos sem volt, sőt elegendő hellyel sem rendelkeztek, így a halottakat a parkolóban helyezték el átmenetileg.
2009 óta, mikor a hutu Nemzeti Felszabadítás Erői (FNL) letette a fegyvert és bekapcsolódott a kormányzásba, megszűntek a komolyabb fegyveres összecsapások. Azonban az utóbbi időben ismét egyre sűrűbbé váltak a civilek és katonák ellen elkövetetett támadások: az Emberi Jogok és Elítéltek Burundi Védelmezője (APRODH) nevű szervezet szeptember eleji tájékoztatása szerint május és augusztus között összesen 125 törvénytelen gyilkosság történt az országban.
Az FNL volt vezetője, a bujkáló Agathon Rwasa egyből fel is szólalt: szerinte a kormány tehet az öldöklésről. A vezetés „banditákat” gyanúsít, ennek ellenére a BBC értesülései szerint sokan attól tartanak, hogy egy újabb lázadócsoport követi el az egyre sűrűbb merényleteket. Ezt támasztja alá az egyik sebesült is, aki szerint a támadók „nem csak banditák voltak. Harcosok, lázadók.” Hétfőn Bujumbura tartomány kormányzója, Jacques Minani azt közölte, az elkövetők a szomszédos Kongói Demokratikus Köztársaságból érkeztek.
Burundit 1993-tól a kétezres évek közepéig polgárháború sújtotta. Napjainkban az ország igyekszik talpra állni a másfél évtizedes pusztításból, azonban még érezni a korábbi etnikai ellentéteket, így a helyzet igen illékony. A kongói-burundi viszony sem felhőtlen: 2004-ben az FNL 150 kongói menekültet mészárolt le a főváros ugyanezen negyedében, tehát az is lehet, hogy bosszúból hajtották végre a mészárlást.
Weszprémy Gábor