Kitekintő.hu

Utcai harcok, ostrom, tömegsír, de Kadhafi sehol

A Nemzeti Átmeneti Tanács egységei véres harcok árán jutnak egyre közelebb Szirte városának a központjához és további harcok folynak Ben Walid városában is, eközben továbbra sem találják az egykori diktátort, Moammer Kadhafit, akit az Átmeneti Tanács egyre súlyosabb bűnökkel vádol, miután egy több mint ezer ember holttestét rejtő tömegsírra bukkantak a felkelők erői.

A vasárnapi taktikai visszavonulás után, a Nemzeti Átmenetei Tanács (NÁT) seregei újabb rohamot indítottak Szirte városa ellen, ahol a Kadhafi-párti erők még mindig heves ellenállást tanúsítanak. Ahogy az várható volt, a lázadó csapatoknak véres utcai harcokban, házról házra kell megküzdeniük azért, hogy elérjék a város központját, s így ellenőrzésük alá vonják. Míg a szombati nap folyamán a városba nyugatról törtek be, most változtattak a taktikán és keletről nyomultak a városba.

A NÁT csapatai minden erejüket bevetik, hogy sikeresen megtörjék a Kadhafi-pártiak uralmát a város felett, így gépfegyverekkel és puskákkal felszerelt gyalogosok mellett a tankokat és a nehéztüzérséget is bevetik. A NATO repülőgépei eközben folyamatosan pásztázzák a várost. Egyenlőre azonban ez a legtöbb, amit tenni tudnak, ugyanis sok civil van még a körzetben, így egy esetleges NATO bombázás sok áldozattal járna.

A BBC riportere, Alastair Leithead beszámolója szerint a helyi lakosok egy részének sikerül elhagyni otthonát, folyamatosan érkeznek a menekülő családok. A civilek jelentős részét a Kadhafi-párti erők azonban félre informálták, így néhányan azt sem tudták, hogy a főváros, Tripoli már a NÁT ellenőrzése alá tartozik.

A harcok azonban nemcsak Szirteben, Kadhafi szülővárosában folynak, hanem a Földközi-tengertől délebbre fekvő Ben Walidban is. A NÁT tábornoka Mohamed al-Szeddik a BBC-nek elmondta – „reggel óta megállás nélkül lövik a Kadhafihoz hű erőket nehéz fegyverzettel, tankokkal és légvédelmi lövegekkel egyaránt”–  hozzátette – „nagyon kemény ellenállással nézünk szembe, emiatt használjuk a nehéz fegyverzeteket és nem küldünk be gyalogos egységeket a városba.”

Miközben a harcok folynak, továbbra sem találják a 40 évig regnáló diktátort, Moammer Kadhafit. Míg a családtagjai egy része már elhagyta a polgárháború sújtotta országot, addig az egykori diktátor hollétét továbbra is homály fedi. Az Algériába menekült lánya, Aisha, azonban újságíróknak megerősítette, hogy az apja jó egészségben van és folytatni fogja a harcokat a támogatóival.

A főváros mellett eközben egy tömegsírra bukkantak, melyben körülbelül 1200 holttest találtak. Feltételezések szerint, azon elítéltek maradványait találták meg, akiket 1996-ban végeztek ki a hírhedt Abu Szalim börtönben. A NÁT szóvivője, Khalid Szarif, az Aljazeeranak kifejtette, hogy a sírban megtalált holttestek tanúsítják Kadhafi rezsim által elkövetett bűncselekményeket. A NÁT kormány nemzetközi segítséget kér, hogy a tömegsírban megtalált holttestek személyazonosságát megállapítsák. Az abu szalimi tömegmészárlás azonban nemcsak azért fontos, mert bizonyítékkal szolgál a rezsim kegyetlenségeiről, hanem mert a tömegmészárlásban elhunytak hozzátartozói segítettek előidézni a februárban elkezdődő lázadásokat Bengáziban, mikor tiltakozásukat fejezték ki az ügyvédjük letartóztatása ellen.