A 40 éves floridai szenátor elhatározta, hogy megírja politikai gondolataival fűszerezett önéletrajzát, kiemelten foglalkozva meglepetésszerű győzelmével a 2010-es szenátori választáson.
„Szeretnék pár dolgot elmondani a neveltetésemről, és arról, hogy ez milyen módon határozta meg a politikai gondolkodásomat” – mondta Rubio. „Szeretnék mesélni a kampányomról és törvényhozásban eltöltött időmről is.” Rubio, aki kubai bevándorlók gyerekeként született, nem csak a népszerű konzervatív eszmék és üzenetek szószólója, hanem az amerikai álom idealizált verziójának képviselője is egyben.
Politikai karrierje villámgyorsan ívelt fölfelé. 2000-ben választották meg először a floridai képviselőház tagjává, hogy aztán hét évvel később az állam első kubai-amerikai képviselőházi elnöke lehessen. 2010-ben úgy tűnt politikai öngyilkosságot követ el, amikor a népszerű, hivatalban lévő republikánus kormányzó ellen versenyzett a szenátori választáson, ám végül mind az előválasztáson, mind a hivatalos választásokon toronymagasan győzedelmeskedett.
Rubio felemelkedésében egyaránt szerepet játszott kimagasló szónoki képessége, illetve a korábbi floridai kormányzóval, Jeb Bushsal ápolt szoros barátsága. A fiatal szenátor hivatalba lépését követően hamar lábra kaptak olyan híresztelések, miszerint elnök- vagy alelnökjelölt kíván lenni a 2012-es választásokon, Rubio azonban kategorikusan cáfolta ezeket.
A nyüzsgés olyan nagyfokú volt Rubio körül az elmúlt hónapokban, hogy még Nancy Reagan is meghívta őt a Ronald Reagan elnöki könyvtárba beszédet tartani. Valószínűsíthető azonban, hogy a fiatal politikus nem éri be ennyivel. „Olyan szinten akarok közpolitikai ügyekkel foglalkozni, amelyet ellenzékből vagy televíziós beszédekkel nem lehet elérni” – nyilatkozta egyik interjújában. Egy biztos: a könyve kiváló eszköz lehet céljai eléréséhez.
Hegedűs Márk