Az iraki parlament döntése értelmében 2011. december 31-ét követően is maradnak amerikai, katonai és rendőri kiképzést segítő tanácsadók az országban, de Washington és Bagdad között még több kérdésben is vitákra lehet számítani.
A legfőbb probléma az iraki igazságügyi eljárás alóli mentesség, amelyet a közel-keleti ország vezetése jövőre már semmiképpen sem szeretne biztosítani, azonban a Pentagon számára fontos kérdés. Az amerikai vezetők egyelőre csak óvatosan nyilatkoztak, de Irak, amely szuverenitását szeretné ezáltal megerősíteni, ahhoz is ragaszkodik, hogy az országban maradottak csak a katonai bázisokon folytathassák tevékenységüket.
Egyelőre nem lehet azt sem pontosan tudni, hogy a megváltozott feltételek mellett hány amerikai tanácsadó maradna Irakban. Ali al-Dabagh, az iraki kormány szóvivője úgy nyilatkozott, „számukat az iraki igények fogják megszabni”, de hogy ez mit jelent, azt nem fejtette ki. Az iraki pártok között mindenesetre egyetértés van a kérdésben, egyedül Muktada asz-Szadr formációja nem volt hajlandó rábólintani a javaslatra, álláspontjuk szerint ugyanis az amerikai katonák megszállóknak minősülnek, akiknek mihamarabb távozniuk kell az országból.
Jeszenszky Nóra