A Zöld-foki Köztársaság volt elnöke, Pedro Pires kapta idén az 5 millió amerikai dollárral járó Mo Ibrahim-díjat. Pires azzal érdemelte ki az elismerést, hogy elnöksége alatt (2001-2010) megszilárdította a többpárti demokráciát, emellett kiváló gazdaságpolitikájával sikerült elérnie, hogy hazája kitörjön a legkevésbé fejlett államok nem túl elit klubjából. Mind a Világbank, mind pedig a Mo Ibrahim Alapítvány példaértékűnek nevezte Pires elnökségét, hiszen bebizonyította, hogy a nyugati segélyek ésszerű felhasználásával hatalmas ugrásokra lehetnek képesek az afrikai államok.
Mo Ibrahim, a szudáni születésű milliárdos 2007-ben alapította meg a díjat, amelyet minden évben olyan afrikai vezetőknek ítélnek oda, akik kiemelkedő tetteket hajtottak végre a kontinens országainak demokratikus fejlődéséért és az emberi jogok tiszteletben tartásáért. Az eddigi díjazottak között van Joaquin Chissano volt mozambiki államfő és Festus Gontebanye Mogae, Botswana exelnöke is. Nelson Mandela 2007-ben tiszteletbeli díjazott lett.
Az elmúlt két év mélypont volt a Mo Ibrahim-díj történetében, ugyanis senki nem kapta meg az elismerést. A díjkiosztó bizottság szerint az elmúlt években nem volt egyetlen olyan afrikai vezető sem, aki megfelelt volna a szigorú kritériumoknak. Külön aggodalmát fejezte ki egyébként a bizottság amiatt, hogy manapság egyre terjed az a szokás, hogy a választásokon vesztes erők nem, vagy csak nagyon nehezen adják át a hatalmat.
Az apró Zöld-foki Köztársaság Afrika egyik legsikeresebb állama lett az elmúlt években. A nyugati segélyek ésszerű felhasználásával sikerült jelentősen megerősíteni a szolgáltató szektort, ami az ország gazdaságának 75 százalékát adja. Külön említést érdemel a kiterjedt szociális háló kiépítése és az, hogy Afrika egyik legdemokratikusabb és legdinamikusabban fejlődő államáról van szó.
Lukács Ádám Zsolt