Aktivisták szerint legalább 31 ember vesztette életét a vasárnapi zavargások során Szíriában, ebből 17 áldozat a biztonsági erők soraiból került ki. Ezenfelül sok a sebesült is, jelentette a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (SOHR). Országszerte több városban is voltak összecsapások a hétvégén, a Helyi Koordinációs Bizottságok nevű szervezet jelentése szerint Homsz városa tankoktól, gránátoktól és gépfegyverektől volt hangos. A pénteken elhunyt kurd ellenzéki vezető, Mishaal Tammo temetése után több mint 50 ezer tüntető vonult az utcákra az elnök, Bashar al-Assad lemondását követelve. A politikus halála hatalmas felháborodást keltett az ellenzékiek körében, egyik képviselőjük, Abdul Ghafar Mohammed szerint „Tammo a forradalom lángjává vált” (keresztneve arabul lángot jelent).
A nemzetközi közösség egyelőre nem alakított ki egységes álláspontot a szír politikai helyzetet illetően, a múlt heti BT-szavazás nem hozott eredményt, azonban az egyes államok egyre keményebb hangot ütnek meg az ország vezetésével szemben. Az Egyesült Államok az ellenzéki politikusok ellen elkövetett erőszakos cselekmények után lemondásra szólította fel az elnököt, „mielőtt még messzebbre viszi hazáját ezen a veszélyes úton”, jelentette ki Jay Carney szóvivő a Fehér Ház nyilatkozatában. Carney továbbá rávilágított arra a tényre, hogy ezek a cselekedetek a vétó után mindössze három nappal történtek.
Szíria azonban nem hátrál, figyelmeztette az államokat, hogy a múlt héten létrehozott Szír Nemzeti Tanács elismerése komoly következményeket von maga után. Bár még egyetlen állam sem ismerte el az ellenzéki szervezetet, egyes források szerint a tanács nemzetközi segítséget próbál szerezni. A szír külügyminiszter, Valíd Moallem damaszkuszi újságíróknak adott interjújában elítélte a tüntetéseket több európai nagykövetségük épületénél és kijelentette, hogy Szíria sem fog védelmet nyújtani azon országok diplomáciai misszióinak, amelyek nem védik meg a szír képviseleteket saját területükön. A hétvége folyamán több európai városban is tartottak demonstrációt a szír követségek előtt, Bécsben tizenegy, Londonban pedig öt személyt tartóztattak le.
Horváth Hajnalka