Egy ismeretlen férfi egy eldugott bárba dobott gránátot hétfő hajnalban, korábban pedig egy tömött helyi iránytaxi, egy matatu felé hajítottak szintén egy gránátot. A két eset között a fegyveren kívül egyelőre nincs összefüggés, az elkövetők kiléte is ismeretlen.
Hétfőn a hajnali órákban a Mwaura’s nevű bárba dobott gránátot egy ismeretlen férfi, aki a merénylet után elmenekült. Itt tizenketten, más források szerint tizennégyen sérültek meg elsősorban a fejükön és lábukon, de csak ketten súlyosabban. Az esti támadásban egy épp egy buszmegálló mellett elhaladó matatu felé hajították a gránátot. Ebben tizenhárman megsérültek és egy ember meghalt. Egyelőre még nincs gyanúsított és senki se vállalta magára a merényleteket, valamint a kettő közötti kapcsolat sem biztos.
A Mwaura’s nevű hely Nairobi eldugott részén, egy kisutcában található. A kevesek által ismert bár alacsony árai miatt elsősorban a helyi fizikai munkások által látogatott. A szemtanúk beszámolói szerint a hajnali órákban, mikor már majdnem üres volt a hely, egy férfi kopogtatott be. Miután ajtót nyitottak, egy élesített kézigránátot dobott be, majd elmenekült.
A matatu ellen elkövetett merénylet Nairobi belvárosában, egy forgalmas helyen történt. A szemtanúk közlése szerint az elkövető egy iránytaxi ablakán akarta bedobni a gránátot, ám ez nem sikerült, és az így visszapattant az egyik buszmegállóban várakozók közé és végül ott robbant fel. Egyes közlések szerint nyolcan, más források szerint tizenhárman megsérültek és egy ember meghalt.
A két eset közötti összefüggés nem bizonyított, a fegyveren kívül még nincs más kapcsolat. Hivatalosan még senki se vállalta magára a merényletet, de a helyiek közül többen az al-Shabaab-ra gyanakodnak, ugyanis két napja megfenyegették a kenyai kormányt, mivel Nairobi a szomáliai hadsereggel karöltve összehangolt akciót indított ellenük. A háború oka a kelet-afrikai országban történt sorozatos emberrablások, amikkel a szomáliai iszlamistákat vádolják, akik viszont visszautasították a vádakat – szerintük Kenya csak ürügyként használja fel ezeket az eseteket.
Az al-Kaidás kapcsolatokkal rendelkező al-Shabaab-nak az elmúlt időszakban köze volt több merénylethez is, többek közt a Mogadishuban történt, száz emberéletet követelőhöz, vagy a tavalyi ugandai robbantáshoz, melyben hetvenkilencen haltak meg.
Egy helyi üzletember szerint az emberek számítottak erre a támadásra, és sokak szerint ez csak a „kezdete valaminek”.
Weszprémy Gábor