Az UNESCO lett az ENSZ első olyan fontosabb ügynöksége, amely teljes jogú tagságot szavazott a Palesztin Hatóságnak. Az Egyesült Államok mellett Izrael is a szervezettel való szakítást fontolgatja.
Hétfő koradélután az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO történelmi jelentőségű szavazáson hagyta jóvá a palesztinok teljes jogú tagsági kérelmét. A szervezet párizsi közgyűlésén a tagállamok 103-14 arányban szavaztak a kérelem mellett, 52 ország tartózkodott – adja hírül az al-Dzsazíra internetes hírportálja. Izrael UNESCO-küldöttje, Nimrod Barkan a szavazás végeredményét „tragikusnak” értékelte a szervezet képviselte eszme szempontjából.
A döntés minden valószínűség szerint életbe lépteti az Egyesült Államok UNESCO-s felajánlásaiért felelős költségvetési albizottságának, úgynevezett 22 USC 287e határozatát, amely kimondja: sem az Egyesült Nemzetek, sem bármely más olyan szakosodott ügynökség nem élvezhet amerikai költségvetési támogatást, amely a Palesztin Felszabadítási Szervezetet tagállamként ismeri el. A határozat értelmében az UNESCO hétfőn 80 millió dolláros évenkénti támogatástól eshetett el, amely összbevételének durván egyötödét jelenti.
Noha Washington az elmúlt években a szervezetet fontos stratégiai partnerként kezelte a nyugati értékek terjesztésének szempontjából, David Killion, az Egyesült Államok UNESCO-delegáltja már röviddel a hétfői szavazást megelőzően nyomatékosította: a közgyűlés előtt lévő kezdeményezés nagyon „komplikálttá” tenné az amerikai hozzájárulások jövőjét. A külügyminisztérium múlt heti kommünikéje a szóban forgó határozatot olyan éles határmezsgyének nevezte az amerikai törvényhozásban, amelyet következmények nélkül az UNESCO sem léphet át.
Nagyon súlyos következményei lennének , folyamatban lévő programok állnának le, újra kellene gondolni az egész költségvetést. Noha az Egyesült Államok kormánya segélyezi az UNESCO-t, az amerikaiak kezét húsz évvel ezelőtti törvények kötik” – nyilatkozta még pénteken a szervezet főigazgatója, Irina Bokova az AFP hírügynökségnek.
Az UNESCO a tagállamok közötti oktatásügyi, tudományos és kulturális együttműködésen keresztül hivatott a békét előmozdítani. A teljes tagságot nyert Palesztin Hatóságnak a jövőben lehetősége nyílik, hogy olyan helyeket is bejegyeztessen a szervezet Világörökségi Jegyzékébe, mint a betlehemi Születés Temploma, Hebron óvárosa, vagy éppen Jerikó. A hétfői szavazás komoly szimbolikus jelentőséggel is bír a palesztinok számára, akik szeptember 23-án teljes jogú ENSZ-tagságot kérvényeztek.
Ez egy jó hír. Egy újabb öles lépés a jó irányba. Töretlenül menetelünk a nemzetközi rendszerben a teljes státusz felé. Az UNESCO egy nagyon fontos szervezet” – nyilatkozta az Al Dzsazírának Huszam Zomlot, a PFSZ egyik magas rangú diplomatája.
Az új UNESCO-s státusz azoknak az országoknak fogja nehezebbé tenni a dolgát, akik a Biztonsági Tanácsban a palesztin tagság ellen ágálnak. Az Izraeli Külügyminisztérium hétfőn kora este „egyoldalú palesztin manőverezésnek” nevezte a fejleményeket, melynek következtében a zsidó állam felül fogja vizsgálni az UNESCO-val való közös együttműködését. Izrael és az Egyesült Államok mellett hétfőn Kanada, Németország és több európai ország is nemmel szavazott, Magyarország tartózkodott.
Tatai Gábor