Meglepő pesszimizmus az USA-ban a választások előtt

A legfrissebb felmérések szerint egy évvel az elnökválasztás előtt a mély gazdasági válság és a jövőt illető kétségek miatt a jelenlegi kormány iránti bizalom minden eddiginél alacsonyabb. A lakosság többsége nemcsak a kormányban, hanem a republikánus pártban sem bízik, és az emberek nem gondolják, hogy a republikánusok képesek lesznek olyan elnökjelöltet indítani Obama ellen, aki megoldaná a munkanélküliség problémáját. E pesszimista környezetben az olyan tiltakozások támogatottsága, mint amilyen a „Foglaljuk el a Wall Street-et” vagy a különböző Washington ellenes nézetek elterjedése fokozódik inkább, nem pedig az elnökválasztási verseny iránti érdeklődés.

Megdöbbentő eredményt mutatnak a New York Times és a CBS legfrissebb közvélemény-kutatási adatai Barack Obama kormányáról. A választások előtt pontosan egy évvel a lakosság 89 százaléka bizalmatlan a jelenlegi kormányban, többségük kifejezetten csalódottan éli meg a gazdasági recessziót, és a hatékony intézkedések hiányát. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a republikánus párt a rivális fél gyenge kormányzását kihasználva az amerikai nép széles támogatottságát tudhatná maga mögött. A felmérés szerint az emberek 74 százaléka csalódott a Kongresszusban is, így mindkét politikai párt tevékenységében.

Szinte minden amerikai úgy gondolja, hogy a gazdaság stagnálni fog, vagy még rosszabb állapotba kerül a jelenlegihez képest. A lakosság kétharmada látja úgy, hogy a vagyoni különbségek a jövőben is növekedni fognak, így a társadalmi rétegek közötti szakadékok tovább mélyülnek. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a jövedelmi különbségek az Egyesült Államokban az elmúlt 30 évben nem voltak ilyen magasak, mint jelenleg. A gazdasági helyzetre vonatkozó további kérdések alapján megállapítható, hogy tízből hét amerikai szerint a republikánusok csak a gazdagokat támogatják. A lakosság kétharmada ellenzi a részvénytársaságok adócsökkentését, ugyanakkor szívesen látná a milliomosok adóterheinek növekedését.

Barack Obama elnök támogatottsága a kormányhoz képest meglepően magas, 46 százalék. Többnyire külpolitikai intézkedéseknek köszönheti ezt, mint például a csapatkivonások bejelentése Irakból. Szintén 46 százalék azonban ellenzi Obama politikáját, mivel az emberek nem érzik hatékonynak a munkahelyteremtő programokra irányuló törekvéseit. Obama elsősorban azért jelent csalódást, mert az általa ígért változásokból nagyon kevés valósult meg az első három évben.

Az országszerte elvégzett telefonos közvélemény-kutatás azt állapítja meg, hogy Amerika népe jelenleg meglehetősen pesszimista és szkeptikusan tekint a jövő elé. Nemcsak a kormányt hibáztatják, de 71 százalék úgy véli, hogy a republikánusoknak szintén nincs elképzelésük és tervük új munkahelyek megteremtésre. „Valószínűleg volt idő, amikor még bíztak az emberek Washingtonban, ám most úgy tűnik, mintha az egész választás csak egy játék lenne, amely arról szól, ki fog nyerni, ahelyett, hogy az embereknek mi lenne a legjobb” – hangzik egy sajátos vélemény Paulette Delgadillo-tól, belső lakberendezőtől, akit a felmérés kapcsán interjúvoltak meg.

Miközben mindkét meghatározó politikai párt támogatottsága csökken, ezzel párhuzamosan növekedett a Tea Party mozgalom, a Washington ellenes felfogások, vagy éppen a Wall Street „elfoglalását” megcélzó tüntetéssorozatok népszerűsége. A jelentős gazdasági recesszió és a növekvő szociális nehézségek a hagyományos politikai nézetektől és szereplőktől egyre inkább eltávolítják a lakosságot, így új hangok valamint eszközök jelenhetnek meg a politika élet körforgásában. „Minden a gazdagokért van. Egykoron egy igazán szerethető ország voltunk, de minden rossz irányba tolódott el” – véli a 87 éves nyugdíjas kórházi ügyintéző, Jo Waters, aki magát demokratának vallotta.

Az USA-ban tapasztalható hangulat egyáltalán nem egyedi napjainkban. A pesszimista és csalódott társadalmi légkör szinte természetesen szüli meg a szélsőségesebb ideológiákat, vagy éppen az elégedetlenségnek leginkább hangot adó utcai tüntetések sorozatát. Ennek tipikus példája a Wall Street elfoglalására irányuló mozgalom. Az emberek most a legnagyobb ellenséget elsősorban a bankokban és a különböző nemzetközi pénzügyeket irányító intézményekben látják. A fő probléma pedig az, hogy a politikai pártok egyre kevésbé nyújtanak megoldást a szemükben. Sok esetben úgy vélik, hogy a politikai elitet tömörítő pártok maguk is szerves részei a tartós gazdasági válságot előidéző folyamatoknak, vagy egyszerűen csak képtelenek a hatékony válaszlépések megvalósítására. A jövőbe vetett hitet lassan elveszítő amerikai társadalom hangulatának megváltoztatása hatalmas kihívást fog jelenteni az elnökjelöltek számára az Egyesült Államokban.

Császi Márton

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »