Kitekintő.hu

Lemondott az egyiptomi átmeneti kormány

„Benyújtotta lemondását Essam Sharaf miniszterelnök átmeneti kormánya az országot irányító katonai tanácsnak” – nyilatkozta hétfő este Mohamed Hegazy kormányszóvivő a MENA hírügynökségnek. Az ország jelenlegi helyzetére való tekintettel a kormány tovább folytatja munkáját, amíg a tanács el nem fogadja a lemondást.

A kormány nem ért egyet a hadsereg azon eszközeivel, melyeket a jelenlegi demonstrációk elfojtására használnak. „A Tahrír téren történt események és a politikai felelősségvállalás miatt mondtam le” – nyilatkozta Mohamed Abdelaziz al-Juindy igazságügyi miniszter, utalva a tüntetések véres leverésére. 

A legfrissebb információk szerint eddig 22 ember vesztette életét, további 1700 pedig megsebesült. A tüntetők által használt molotov-koktéloktól mintegy 100 rendőr szerzett sérülést. Az egyik helyi orvos vasárnapi nyilatkozata szerint azonban a rendőri erők nem csak gumilövedékeket, hanem éles töltényeket is bevetettek.

Kairóban szombaton kezdődtek újra a zavargások, több ezer ember vonult a Tahrir térre, hogy a katonai tanács ellen tiltakozzon. A rendőrök először kizavarták őket a térről, majd a tüntetők sikeresen visszafoglalták azt. Folyamatosak az összecsapások, autókat és sátrakat gyújtogatnak, közben pedig a jelenlegi rendszer bukását követelő rigmusokat skandálnak.

Vasárnap a tüntetők a belügyminisztérium épülete felé vették az irányt, a rendőrök azonban visszatartották őket. Szaid Abbas tábornok úgy nyilatkozott, a katonai erők csak a kormányépületet védték, nem a tüntetőket támadták. „A katonák a belügyminiszter kérésének megfelelően jártak el. A legfőbb katonai tanács vezetője hagyta jóvá, hogy őrizzék az épületet.” A katonai bíróság egyébként sajnálatát fejezte ki a történtek miatt, a fegyveres erők pedig a mai nap folyamán igyekezték kerülni az erőszakot.

Az országban a tervek szerint egy hét múlva veszi keztetét a parlamenti voksolás. Ez azonban sok időbe fog telni, hiszen egy „lépcsőzetes szavazáson” át történik a választás: még ha meg is választják a testületet, a végrehajtó hatalom az elnökválasztásig a katonaság kezében marad. Ez pedig azt jelenti, hogy a tanács 2012 végéig, de akár 2013 elejéig is a kezében tarthatja a hatalmat. A tüntetők ennél gyorsabb változást akarnak, jelenleg pedig úgy látják, megdőlt a forradalmuk: az autokrata rezsimet ugyan leváltották, de a helyzetük ugyanolyan kilátástalan, mint az előző vezetés idején volt.