Véget ért a választási időszak Bulgáriában és a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) jobboldali kormány megkezdte a szociális szektorok régóta esedékes teljes körű reformját. Teljesen új koncepció várható a nyugdíjak és a családtámogatások terén – a konzervatív kormány erősen szociális irányultságú politikát hirdetett meg. A bolgár lakosság rohamos elöregedése komoly veszélyt jelent a jelenlegi nyugdíjrendszerre, ezért gyermekvállalást ösztönző, családbarát politikát kezd a kormány kiépíteni. Időközben országos sztrájkba kezdett a Bolgár Állami Vasút (BDZs) több ezer alkalmazottja.
Több éve várat magára Bulgária szociális szektorának teljes átstrukturálása – egyre nehezebben sikerül megoldani a nyugdíjak maradéktalan kifizetését, egyre kevesebb gyermeket vállal a lakosság, kevés adó folyik be az államkasszába és gyorsan apad az ország lakossága. Bojko Boriszov és kormánya az októberi államfő- és helyhatósági választásokat követően az elvárásoknak megfelelően (és az ellenzék támadásától tartva) minden téren megújulást hirdetett. A reformoknak azonban nem mindenki örült, az érdekvédelmi szervezetek erősen kifogásolják, hogy a kormány beleszólásuk nélkül nyúl hozzá a szociális rendszerekhez.
Szimeon Djankov pénzügyminiszter nyugdíjtervezetet nyújtott be a parlament előtt, mellyel nem csak a szindikátusokat, hanem magát a kormányfőt is sokkolta. Djankov és Totju Mladenov szociális miniszter tervezete szerint 2012-től a férfiak 63 helyett 64 évesen, a nők pedig 60 helyett 61 évesen mehetnének nyugdíjba, valamint megszűnne a kötelezően ledolgozott évek számához kötött feltétel. A két miniszter a váratlan intézkedéseket a nyugdíjakat kezelő Nemzeti Biztosító Intézet (NOI) közel kétmilliárd levás (egy leva ~ 157 forint) deficitjével indokolták. Mladenov szerint a kormány a nyugdíjak reálértékének megőrzését és azok kifizetésének hosszútávú garanciáját kívánja elérni, ehhez pedig lényeges módosításokat kell végrehajtani. Az intézkedések között a közeljövőben várható a munkavállalói nyugdíjbiztosítási befizetések szintjének megemelése.
Az ország két legbefolyásosabb szindikátusa, a KNSzB és a Podkrepa azonnali tárgyalásokra szólította fel a kormányt, vezetőik szerint elfogadhatatlan a nyugdíjkorhatárok gyors emelése ilyen rövid idő alatt. A szakszervezetek emberei szerint a NOI deficitjét a nemzeti gazdaság kifehérítésével lehetne csak elérni, a nyugdíjfeltételek szigorítása nem vezethet eredményre.
A kezdeményezést maga a miniszterelnök is rossz szemmel nézte, Boriszov ezt követően nyilvános beszédében többször is figyelmeztette a szociális minisztert, hogy nem rendelkezhet a nyugdíjak felett ilyen korlátlanul. „A pénzügyminiszter teljes támogatásomat élvezi, ugyanakkor hibás döntés volt részéről, hogy ilyen korán mutatta be a nyilvánosságnak a tervezetet” –bírálta burkoltan Djankovot a kormányfő. Boriszov nyomására újabb tárgyalások várhatóak a felek között az elkövetkező napokban, a november 24-én összehívott háromoldalú tárgyaláson a szindikátusok nem jelentek meg és illegitimnek nevezték a kormány törekvéseit.
Az idei népszámlálás adatai alapján a bolgár lakosság rohamosan csökken, valamint az átlagéletkor is gyorsan növekszik. A kormány mindent latba vetve új szociális politikát hirdetett meg. Az elkövetkező két évben az egyszeri gyermekvállalási segélyhez további minimum 500 levát kíván az állam biztosítani minden gyermek után. Jelenleg a családok két évig vehetik igénybe a gyermekgondozási segélyt, de jövő évtől ez az időszak három évre emelkedne, ha elfogadják a törvénytervezetet az országgyűlésben. A fogyatékkal rendelkező gyermekek szülei jövő évtől magasabb állami támogatásokhoz juthatnak. Az örökbefogadási törvények megváltoztatását is kezdeményezi a GERB, ezen túl a gyermek és a szülő közötti korkülönbség maximum 50 év lehet. Új, szigorúbb feltételek mellett lehet majd fogyatékkal élő gyermeket örökbe fogadni. Az öt-hét éves gyerekek után a szülők csak akkor juthatnak mostantól családi pótlékhoz, ha előiskolai osztályokba íratják be gyermekeiket. Az új törvény rendelkezne arról is, hogy a nyolc évnél fiatalabb gyermekeket nem lehetne ezen túl felügyelet nélkül magukra hagyni és a kiskorúak ellen elkövetett bűncselekmények áldozatainak kilétét sem lehetne nyilvánosságra hozni. A 18 évnél fiatalabb, de kötelező tanulmányaikat befejezett fiatalok után is kaphatnának a jövőben családi pótlékot a szülők.
Érdekesség, hogy az Alkotmánybíróság időközben elkaszálta a kormány törvénytervezetét, mely megtiltotta volna a kommunista rezsim titkosszolgálatának (DSz) dolgozó ügynökök számára diplomáciai tisztségek betöltését. Nem meglepő az Alkotmánybíróság döntése, ugyanis idáig minden lusztrációs törekvést megakadályozott. A döntés ellenére a kormány lehet a nyertes, ugyanis a mindenkori köztársasági elnök joga, hogy kinevezze vagy visszahívja a külföldön dolgozó tisztségviselőket. A január 22-ig tisztségben lévő Georgi Parvanov államfőt, aki maga is titkos ügynöki múlttal rendelkezik, a kormánypárti Roszen Plevneliev követi a poszton.
Időközben országos sztrájkot indított el a Bolgár Állami Vasút (BDZs) több szakszervezete. Korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk a BDZs válságával. A technikai csődbe jutott állami vállalat több ezer alkalmazottja már több hete tüntet a megszorító intézkedések ellen és november 24-re tűzte ki országos figyelemkeltő megmozdulását. A sztrájk hatására megbénult az ország vasúti közlekedése, a nagyobb városok pályaudvarai üresen maradtak. A vonatoknak több mint fele nem indult el a menetrendszerinti időben. A lakosságot nem érintette váratlanul a vonatkimaradás, ugyanis azt közel már közel két hete bejelentették. A szakszervezeti vezetők gördülő sztrájkot hirdettek meg, melyet a kormánnyal és a vállalat vezetőivel történő megegyezésig kívánnak fenntartani. A kormány több sztrájktörővel helyettesítette a hiányos személyzetet – a szakszervezetek veszélyesnek és aljasnak nevezték ezt a lépést.
Szakmai elmozdulás szükséges a jelenlegi holtpontról, de a kormány intézkedései több fél érdekeit sérthetik egyidejűleg. Kövesse figyelemmel a Kitekintőt és értesüljön első kézből a bolgár belpolitika változásairól.