Vasárnapi kairói találkozóján az Arab Liga szankciókat fogadott el Szíria ellen. A tagállamok lépésére azt követően került sor, hogy az ország elmulasztotta a szervezet által adott egy napos határidőt, amely pénteken járt le. A Liga történetében ez az első eset, hogy büntetőintézkedésekre kerül sor, sokak szerint ez „forradalmi” előrelépés a regionális együttműködés fejlődésében.
A szavazás során 19 igen szavazat született, Libanon és Irak nem támogatta a kezdeményezést. Egyik állam sem okozott döntésével hatalmas meglepetést, Libanon területén a 2005-ben megszületett 1559. számú ENSZ BT-határozatig évtizedekig szír katonák tartózkodtak, Irak pedig Szíria második legfontosabb kereskedelmi partnere. Az iraki külügyminiszter-helyettes, Labeed Abbawi nyilatkozatában kifejtette, hogy országának fenntartásai vannak az intézkedésekkel kapcsolatban, továbbá a szankciók sértenék Irak érdekeit.
A szankciókról a találkozó utáni sajtókonferencián a katari miniszterelnök, Hamad bin Jasszim árult el részleteket, a döntés értelmében a tagállamok beszüntetnék a szír központi bankkal a tranzakciókat, leállítanák az országban működő projektek támogatását, továbbá beutazási tilalmat rendelnének el egyes szír vezetők ellen és befagyasztanák a kormány tagjaihoz kapcsolódó számlákat. A Liga ezenfelül döntött a kereskedelmi repülőjáratok megszüntetéséről Szíria és a tagállamok között, az intézkedés életbe lépésének időpontjáról a hét folyamán határoznak.
A tagállamok mellett a nem tag Törökország is részt vett megfigyelőként a találkozón. „Mikor civilek halnak meg Szíriában és a rezsim nem szünteti be a kegyetlenséget az ártatlanokkal szemben, nem várható el a tagállamoktól és Törökországtól, hogy csendben figyelje az eseményeket.”- nyilatkozta Ahmet Davotoglu török külügyminiszter az Anatolia állami hírügynökség információi szerint.
A szír gazdaságot minden bizonnyal kellemetlenül fogják érinteni a különböző szankciók, az Egyesült Államok és az Európai Unió már hónapokkal ezelőtt rendelt el büntetőintézkedéseket. Az ország gazdasága erősen függ a regionális partnereivel és az Európai Unióval fennálló kapcsolataitól, az Arab Liga azt reméli, hogy ezúttal kellő mértékű nyomás fog nehezedni a rezsimre és végre megegyezés születik, ez azonban a jövő zenéje.