Tomasz Chruszczow, az Európai Unió vezető tárgyalója a durbani klímacsúcs harmadik napján kijelentette: a Zöld Klíma Alapnak mihamarabb meg kell kezdenie működését, lehetőleg már 2012 elején. Amint arról a Kitekintő beszámolt, az alap és a klímafinanszírozás kérdésében éles ellentétek mutatkoztak meg a küldöttek között, már a tárgyalások legelején. Az EU képviselte határozott álláspont ismertetésére egy szerdai sajtótájékoztatón került sor, Chruszczow pedig az újságíróknak válaszolva kifejtette, a klímaalap testületének a lehető leghamarabb fel kellene állnia, ez a klímakonferenciáról való elégedett távozásuk egyik alapvető feltétele lenne.
Az alap egyik legfőbb célja a fejlődő országok segítése lenne a klímaváltozás okozta új körülményekhez való alkalmazkodáshoz, és éppen ennek fontossága miatt sürgetné az EU egy ütemtervben való megállapodást és egyúttal a tárgyalások lezárása határidejének kitűzését is. Egy ambiciózis, átfogó és jogilag kötelező érvényű egyezségre van szükség, ez feltétele lenne a tárgyalásokon való továbblépésnek is, ugyanis az EU mindaddig nem egyezne bele a Kiotói Jegyzőkönyv második kötelezettségvállalásának időszakába, amíg ilyen alapvető kérdésekben sem tudnak a felek megállapodni.
Kritikaként elhangzott az is, a tavalyi cancúni klímacsúcson nem sikerült a legfontosabb kérdések megoldása, így mindenképpen a mostani konferenciára hárulna az operatív döntések meghozatala. Chruszczow szerint az alap nagy szerepet játszana a fejlődő országokban megvalósítani kívánt további „mérséklésnek és alkalmazkodásnak”, és a pénzügyi támogatás mellett olyan problémák megoldásában is segítene, amelyek például technológiai együttműködést igényelnek.
Piukovics Judit