Felfüggesztették a néhány napja jóváhagyott kiskereskedelmi reform végrehajtását: egyelőre nem mehet Indiába a Tesco és Wal-Mart.
Az indiai kormány által néhány napja jóváhagyott tervet, mely az ország kiskereskedelmének megreformálására tett volna kísérletet, most felfüggesztették az általa kiváltott negatív visszhang következtében – írja a BBC. A két éve függőben levő intézkedés az ún. multi-brand kiskereskedelmi áruházláncokban (Tesco, Wal-Mart) 51%-os, míg az ún. single-brand láncokban (Apple, Reebok) 100%-os külföldi tulajdonrészt engedélyezett volna.
A tervezet támogatói szerint a kormány döntése növelte volna a versenyképességet és a minőséget, miközben csökkentette volna az árakat és az inflációt, továbbá új munkahelyek teremtését segítette volna elő. Azonban a reformintézkedés bejelentését az ellenzéki politikusok hatalmas felháborodása követte, mely a parlament munkájának ellehetetlenítésébe torkollott. Szerintük a kormány félrevezette a lakosságot a külföldi áruházláncok állítólagos előnyeivel, pedig azok munkahelyek és üzletek millióját tennék tönkre. Valószínűleg a nagy multicégek beengedésének elnapolásában szerepet játszott, hogy jövőre több indiai államban is választásokat tartanak és a kormánykoalíció nem akarta elveszíteni a bolttulajdonosok szavazatait.
Pranab Mukherdzsí pénzügyminiszter, aki korábban még elutasította a tervezet elnapolását, most azt mondta a kormánykoalíció egyik, a reformot ellenző pártelnökének, hogy a döntést kizárólag teljes egyetértés esetén hajtják végre. „Ez csupán egy szünet. Nem szabad visszavonulásként rátekinteni, mintha a kormány feladná az ügyet. Ez pusztán egy rövid szünet” – nyilatkozta a Reutersnek egy kormány-közeli forrás. A tervezet végleges elutasítása nagy szégyen lenne a Szingh-kormány számára, mivel 2009-es hatalomra lépésük óta ez lett volna az első lényeges gazdasági reformot hozó intézkedés.
Konrád-Tevely Nikolett