Ellentmondásos a szír helyzet: az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint a halálos áldozatok száma meghaladja az ötezret, eközben pedig a reformok jegyében helyhatósági választások zajlanak az országban. A rendszer kritikusai szerint azonban ez még messze nem demokrácia.
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa hétfőn a Biztonsági Tanács zárt ülésén tett beszédében kijelentette: ezerrel nőtt a halálos áldozatok száma Szíriában az elmúlt 10 napban, egyes adatok szerint elérte az ötezret, továbbá 300 gyermek is az áldozatok között szerepel. Ez a szám nem tartalmazza a biztonsági erők veszteségeit, a szír kormány szerint az a szám meghaladja az ezret is. Pillay további adatokat is közölt, információk szerint 14.000 főt tartóztattak le és 12.400 fő pedig elmenekült az országból. A diplomata véleménye szerint az országban emberiesség ellen elkövetett bűncselekményeket követnek el a tüntetők ellen, a Biztonsági Tanácsnak pedig a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kellene utalnia az ügyet. „A helyzet tarthatatlan.”- jelentette ki a főbiztos az ülésen, valamint felszólította a tagállamokat sürgős és határozott intézkedések meghozatalára a szír nép védelmében.
Szíria ENSZ-nagykövete, Bashar Jaafari szerint Pillay nem volt „objektív és fair”, félrevezeti a közvéleményt és olyan adatokkal támasztja alá mondandóját, melyeket dezertőrök szolgáltattak. A dezertőrök egyébként azt állítják, hogy tűzparancsot kaptak fegyvertelen civilekkel szemben is. Az ülés után a német külügyminiszter, Guido Westerwelle nyilatkozatában kifejtette, hogy megrázták a szíriai eseményekről hallottak. Oroszország ENSZ-nagykövete, Vitalij Csurkin szkeptikusabban fogalmazott, miszerint több BT-tag a „rezsimet leváltó üzemmódba” kapcsolt. Moszkva továbbra is kitart álláspontja mellett, hogy egy esetleges beavatkozás polgárháborúba sodorhatja az országot.
Az országban eközben folytatódnak az összecsapások, a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint hétfőn Homsz városa mellett felrobbant egy gázvezeték, a robbanást pedig fegyverropogás követte, értesülések szerint a hétfői nap folyamán legalább 21-en vesztették életüket, közöttük négy nő és három gyerek. Aktivisták beszámolói szerint a városban nincsen áramellátás, valamint a víz-és élelmiszerhiány is gondot okoz.
A kormány által ígért reformok keretében hétfőn helyhatósági választások kezdődtek Szíriában, a SANA állami hírügynökség ezt a „demokrácia és a szabad akarat” megnyilvánulásának nevezte. Aktivisták szerint azonban csak a kormányt támogatóak járulnak az urnákhoz, a legtöbb szír állampolgár nem megy el szavazni. A Szabad Szír Hadsereg egyik vezetője, Mohamed Hamdo ezredes azt állítja, hogy a kormány 72-órás ultimátumot intézett az ellenzékiekhez és a dezertőr katonákhoz, hogy adják meg magukat, különben súlyos következményekkel kell szembenézniük, a vezetés azonban ezt nem erősítette meg hivatalos közleményben. Hamdo attól tart, hogy megismétlődnek az 1982-es események, amikor az elnök néhai édesapja, Háfez al-Asszád véresen leverte a megmozdulásokat Hama városában.
Horváth Hajnalka