A vitatott elnökválasztás következtében már húsz ember vesztette életét. Az ellenzék most tömeges demonstrációt szervez a fővárosba.
A november végi elnökválasztást követően a kongói ellenzék továbbra is kitart amellett, hogy azt elcsalták, amihez a nemzetközi közösség is asszisztált – számolt be a Reuters. A nem hivatalos eredmények szerint a hivatalban lévő elnök, Joseph Kabila a szavazatok 49 százalékát megszerezve utasította maga mögé kihívóját, a 32 százalékot elérő Etienne Tshisekedit. A Kongói Demokratikus Köztársaség Legfelsőbb Bírósága várhatóan a hétvégén dönt arról, jóváhagyja-e a választás kimenetelét. A választást, ami a több millió halálos áldozatot követelő, 2003-ban véget ért háború óta az első Kongó által lebonyolított ilyen procedúra, nagy várakozás előzte meg.
Megfigyelők szerint hozzávetőleg ötezer választókörzet 1,6 millió – jórészt ellenzéki – szavazata veszhetett el, míg volt olyan Kabilához hű körzet, ahol a részvételi arány a matematikát meghazudtoló 100,14 százalék volt. A Carter Center és az Európai Unió megfigyelői missziójának kritikája után a kongói amerikai nagykövet, James Entwistie is aggodalmát fejezte ki az eredményekkel kapcsolatban. A nemzetközi bírálatokra reagálva Kabali annyit mondott, hogy kritikusai „nem ismerik a kongói viszonyokat”.
A választás után kirobbant erőszakhullámban eddig húsz ember vesztette életét. Félő, hogy a kedélyek nem csillapodnak, a legnagyobb ellenzéki párt, az Unió a Demokráciáért és Szociális Haladásért (UDPS) ugyanis tiltakozó nagygyűlést hívott össze a fővárosba. Eközben az országban élő nyugatiak is egyre nagyobb dühvel néznek szembe, sok helyi ugyanis úgy véli, a nyugati hatalmak segítségével tudta Kabila elcsalni a választásokat.
Szeghalmi Zsolt