Néhány hét különbséggel, de ugyanazokkal a természeti problémákkal kellett szembesülnie Perunak, mint Chilének. Ráadásul a baj egyik helyen sem egymagában érkezett. Ijesztő véletlennek is nevezhetnénk mindezt, és a perui hatóságoknak is jóval könnyebb dolga lenne, ha a természet csapásai mellett nem lenne rendre jelen az emberi rizikófaktor is.
Korábban az ország déli szomszédja, Chile kapcsán már beszámoltunk a legutóbbi nagy erejű dél-amerikai természeti csapásokról. Most hétfőn pedig már Peru került veszélybe, ugyanis egy 6,3 erősségű földrengés rázta meg az ország középső vidékét, amely miatt néhány helyen elszakadtak az elektromos hálózat vezetékei, és legkevesebb 22 embert könnyebb sérülésekkel kellett kórházba szállítani.
A földmozgás két okból is nagy riadalmat okozott. Egyrészt, mert epicentruma nem az óceánban volt, hanem a fővárostól, Limától csupán 280 kilométerre, délkeletre az icai régióban. Az egész kontinenst folyamatosan monitorozó USGS (az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata) szerint rengés a földfelszín alatt körülbelül 39,2 kilométeres mélységben pattant ki. Ezen túlmenően a helyieknek nem tartott sokáig felidézniük azt a 2007-es földrengést, amely ennél erősebb volt (8-as erősségű) és 500 halálos áldozatot, valamint több ezer megrongálódott vagy romba dőlt házat hagyott maga után.
Mivel nem volt messze, a földmozgást Limában is érezték az emberek. Icában viszont sokan ijedtükben kirohantak az utcára, nehogy a házuk rájuk omoljon – számolt be a helyi RPP (Radio Programas del Perú) rádióállomás a történtekről. A szomszédos Piscóból is jelentették, hogy az ijedtségen túl a mobilhálózatok elérése is megszűnt, vélhetően az adótornyok sérülése miatt.
Hasonlóan Chiléhez, úgy Peruban is, ha jön a baj, az csőstül jön. A chileiek egyszerre kényszerültek szembenézni az emberi gyarlósággal (egy gyújtogatás és az araukániai erős szél miatt kapott lángra két nemzeti park is) és egy, az ország északi részén fekvő vulkán kitörésével.
A Láscar vulkán kitörése ugyanannak a szeizmikus aktivitásnak a következménye, mint a mostani perui földrengés is, és a pár évvel ezelőtti nagyerejű chilei rengés is, amely óriási károkat okozott az egész országban. Emellett ha a természet jelentette kihívás még nem lenne elég, Peruban is az emberi tényező hátráltatja a visszatérést a megszokott kerékvágásba.
Ez az emberi tényező meglepő módon ugyanúgy gyújtogatás, mint Chilében. Pár napja a főváros egyik, alkoholistákat és kábítószerfüggőket kezelő drogambulanciájáról kellett kimenekíteni az ott tartózkodókat az egész épületet hatalmába kerítő lángok elől. A kimentetteket azonnal a közeli kórházakba szállították. A perui média számos történetet vázolt fel, Antonio Zavala, a mentést vezető tűzoltóparancsok szerint azonban a lángokért egy felgyújtott matrac a felelős. Az ágybetétet egy, az intézményben kitört veszekedés során gyújtotta fel valaki, ahonnan a lángok az épület sajátságai miatt gyorsan továbbterjedtek.
Nem sikerült azonban mindenkit kimenteni, így összesen 27 embert már nem tudtak élve kihozni az ambulanciáról. Halálukat döntően két okra vezették vissza: egyfelől magára a füst okozta fulladásra (asfixia), másfelől pedig arra, hogy az épület vészkijáratai egytől egyig zárva voltak. Ez a helyben kezelt betegek esetleges szökését nehezíthette, most viszont ugyanezért lelték halálukat az épületben, mivel a tűz sok áldozat elől elvágta az épület különböző részeiből a kijárathoz vezető szinte egyetlen utat. Alberto Tejada, Peru egészségügyi minisztere is a használható vészkijáratok hiányában látta a katasztrófa okát. Az elmondottakat a túlélők egyike, Gianfranco Huerta is megerősítette az FPP rádiónak adott nyilatkozatában. Többen állították azt is, hogy pár embernek az ablakokból kellett kiugrálnia, hogy megmeneküljenek a lángok elől.
Természetesen az illetékes hatóságok ilyenkor döbbennek rá arra, hogy a hasonló célú intézményeket szigorúbb felügyelet alá kell vonni. Annál is inkább így gondolják, mivel a most megsemmisült drogambulancia anélkül üzemelt már jó ideje, hogy a működésére vonatkozóan akármilyen engedélye is lett volna. Raúl García Albornoz, a főváros adott részének felügyelője most vasárnapra összehívta tanácsadóit és kollégáit, akiknek az lesz a feladatuk, hogy minden egyes közintézményt alaposan vizsgáljanak meg, ami a tűzvédelmi és engedélyeztetési körülményeket illeti.
Tomik Ádám