Falkland: folytatódik a diplomáciai huzavona

Argentína Falkland-szigetekkel kapcsolatos politikáját kritizálta David Cameron brit miniszterelnök, amelyet a latin-amerikai ország rendkívül sértőnek és indokolatlannak talált. Újabb mosolyszünet állt be a két ország viszonyában, a konfliktust ezúttal a sziget közelében található kőolajkészletek brit kiaknázása élezte ki.

Buenos Aires azzal vádolta meg Londont, hogy megszegte azt az ENSZ határozatot, amely tiltja a vitás vízterületek alatti tengerfenék kincsinek akár brit, akár argentin részről történő egyoldalú kiaknázását. A határozat területi érvényének és betartásának kérdése az utóbbi időben rendkívül felértékelődött, a sziget közelében ugyanis gazdag kőolajlelőhely található, amelynek kitermeléséhez fogtak hozzá a britek.

Az argentin álláspont szerint a sziget feletti brit szuverenitást ideje felülvizsgálni, hiszen úgy tartják, a külföldi hatalom jogtalanul tartja a kezében a területet, így nincs joga kitermelni a közelben található ásványkincseket sem. Noha a latin-amerikai ország békés úton, tárgyalással szeretné lezárni az évtizedek óta tartó vitát, a megoldást a déli határok kiterjesztésével képzeli el.

A britek e szándék miatt Argentínát „gyarmatosító hatalomnak” titulálják utalva az ENSZ Alapokmányában lefektetett népek önrendelkezési jogára, mely alapján a Falkland szigetek egészen addig brit terület maradhat, amíg a lakosai úgy akarják.

Mindkét fél elkötelezettnek tűnik amellett, hogy a vitát békésen oldják meg, de Nagy-Britannia egyértelműen kijelentette, ragaszkodik a területhez. Amennyiben azt az argentin fél elfoglalná, ők „méltó választ” adnának a „kihívásra”.

A felek az utóbbi időben már csak vitriolos megjegyzéseket váltottak, míg Cameron Argentínát gyarmatosítónak nevezte, Christina Fernandez de Kirchner argentin elnöknek az a véleménye, hogy „az fordul ilyen erőszakos retorikához, akinek már elfogytak az észérvei”.

Az argentinok még tüntetést is szerveztek a brit követség elé, ahol tiltakozásuk jeleként elégették Nagy-Britannia zászlaját. Az erőszakos megnyilvánulás ellenére tízből csak három argentin támogatná a konfliktus fegyveres úton történő rendezését. Egy argentin felmérés szerint a megkérdezettek 30 százaléka diplomáciai úton rendezné a vitát, 21,5 százalékuk diplomáciai és politikai nyomásgyakorlással élne, míg 19,4% a latin-amerikai regionális nagyhatalmak támogatásával kísérelné meg jobb belátásra bírni a szigetországot. Kirchner stratégiája ezen három elem keveréke. Szerinte Argentína egy olyan latin-amerikai nemzet, amely egy távoli nagyhatalom befolyása miatt nem aknázhatja ki a területéhez közeli olaj kitermelési és halászati lehetőségeit.

Noha Nagy-Britannia valóban távoli hatalom, nem kétséges, hogy ragaszkodik a szigetcsoport birtoklásához első sorban annak stratégiai jelentősége miatt, hiszen a kőolajlelőhely mellett a brit flotta egyik hadikikötője is itt található.

A brit fennhatóság fenntartása mellett szól, hogy a falklandi lakosság nagy része brit állampolgár kíván maradni, hiszen az európaiakkal szinte azonos életszínvonalon élnek, amely kiemelkedő a dél-amerikai viszonylatokat tekintve. Bár a két ország 1995-ben megállapodást kötött, amely a szigetcsoportot a szárazfölddel összekötő tenger ásványkincseinek kiaknázását szabályozza, Argentína azt 2007-ben felmondta, így már csak az ENSZ határozatra hivatkozhat a vita során.

A gyenge lábakon állónak tűnő érv mellett azonban Kirchner elnöknő lobbija sikeresnek mondható, megáénak tudhatja ugyanis a régió több állama, így Brazília és Uruguay támogatását is, így egy britekkel szembeni összehangolt gazdasági nyomásgyakorlás komoly tárgyalási pozícióhoz juttathatja az argentin felet.

Marosvölgyi Dóra

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »