Kitekintő.hu

Malawi: börtön az elnök bírálójának

Malawiban nem csak a gazdaság, de a demokrácia is romokban hever: börtönbüntetést kapott egy jogász, aki kritikával merte illetni az elnököt. A lépés csak még jobban fokozza Bingu wa Mutharika elnök rendszerének nemzetközi elszigeteltségét.

A malawi államfő, Bingu wa Mutharika ellen nyíltan felszólaló jogászt, aki korábban igazságügyi miniszter is volt, hétfőn tartóztatták le. A hivatalos vád: három ember elrablása és megkínzása – számolt be az esetről a Mail&Guardian hírportál.

Ralph Kasambara elutasítja a vádakat, elmondása szerint a kormány orvgyilkosokat küldött eltávolítására és ügyvédi irodájának felégetésére, minderről testőrei szereztek tudomást azok vallomása révén. Támogatói és kollégái szerint Kasambara őrizetbe vételében szerepet játszott egy korábbi sajtóban tett nyilatkozata, amelyben az elnököt diktátori ambíciókkal vádolta, emlékeztetve Malawi népét választási lehetőségükre, hogy akár le is mondathatják, vagy felelősségre vonhatják autokrata vezetőjüket.

A 2004 óta hatalmon levő (majd 2009-ben újraválasztott), a kezdeti években konszolidált elnök érzékenysége az ilyesfajta kritikákra nem új keletű. A kormányzat korábban is intoleránsak mutatkozott a sajtóban megjelenő negatív hangokkal szemben. 2011 januárjában Mutharika ezért olyan, a hazai sajtót korlátozó médiatörvényt fogadott el, amely lehetővé teszi a kormány számára a „közérdekkel ellentétes” kiadványok betiltását. Az emberi jogok sárba tiprása, valamint a nehéz gazdasági helyzet tavaly júliusában tízezreket szólított utcára országszerte. A demonstrációkban, amelyek helyenként fosztogatásokba váltottak át, tizenkilencen vesztették életüket a rendőri erők kemény fellépésének következtében.

Mindezen intézkedések, a politikában és a gazdaságban tapasztalható autokratikus átalakulás egyre nehezebb helyzetbe hozzák nemzetközi porondon Malawit és a korábban Világbanknál közgazdászként tevékenykedő Mutharikát. A világ egyik legszegényebb állama nem igazán engedheti meg magának az elszigetelődést: a költségvetés 40 százalékát a donor országokból származó segélyek teszik ki, de a diplomáciai kapcsolatok megromlásával 2011-ben Nagy-Britannia, majd Németország, és sorban a többi adakozó is befagyasztotta az utalandó összegeket. A Nemzetközi Valutaalap is hasonlóan járt el, felfüggesztve a három éves, 79 millió dolláros hitelprogramját. Mindezen források kiesésével az országnak 121 millió dolláros költségvetési hiánnyal kell szembenéznie, amelyet a lakosság az élet minden területén súlyosan meg fog érezni.

A Kasambara-ügy érdekessége, hogy a bírósági hivatalnokok felfüggesztették a bérük emeléséért folytatott sztrájkjukat, hogy ezzel segítsék a vádlott óvadéki eljárásának gyors lefolyását, így őrizetből való szabadulását. A kedden elrendelt szabadon engedési parancs végrehajtását azonban a börtönhatóságok késleltették, majd a szerdán a fogdát elhagyó Kasambarát még aznap újra letartóztatták az óvadéki eljárás során elkövetett hibákra hivatkozva. A börtön előtt szerveződő támogatók csoportját pedig rendőri erők gumibotokkal kergették szét.