Történelmi látogatást tett Mianmarban a kanadai külügyminiszter az előző hét második felében. John Baird az első ezen a poszton, aki hazájából a délkelet-ázsiai országba utazott. Mianmarban a több évtizedes katonai diktatúrát az előző évben polgári kormányzás váltotta fel. A hatalom főként nyugdíjazott katonatisztek kezében összpontosul, a váltás tehát még nem teljes, de már elkezdődtek a demokratikus reformok.
John Baird látogatásának célja, hogy Kanada támogatásáról biztosítsa a mostani vezetést a szabadság és az emberi jogok további megerősítésében. A külügyminiszter találkozott a mianmari ellenzéki mozgalom béke Nobel-díjas vezetőjével is. Aung Szan Szu Kji az előző rendszer alatt házi őrizetben élt, miután pártja megnyerte az 1990-es választásokat, amit a katonai kormány nem ismert el.
A politikusasszony az első nő, akinek Kanada tiszteletbeli állampolgárságot ajánlott fel még 2007-ben, amit az előző héten a nemzetközi nőnap alkalmával kettejük találkozásakor John Baird személyesen is megerősített. Az ottawai parlamentben Stephen Harper miniszterelnök is Szu Kji-t köszöntötte a nőnapon kiemelve évtizedes bátor küzdelmét a demokráciáért és az emberi jogokért.
Kanada azonban, akárcsak az Egyesült Államok és az Európai Unió, egyelőre nem számolják fel a Mianmar ellen érvényben lévő szankciókat, amíg meg nem bizonyosodnak a megindult pozitív változások tartósságáról. Különösen árgus szemekkel figyelik majd az áprilisi választásokat. Szu Kji, aki most újra szabadon kampányolhat pártja győzelméért, beszámolt róla Baird-nek, hogy máris számos szabálytalanságot fedeztek fel a szavazólistákon. Hozzátette azonban, hogy mindent elkövetnek azért, hogy tiszta és átlátható választásokra kerüljön sor.
Zádorvölgyi Zita