Kitekintő.hu

El Salvador: Jobbra át ?

El Salvadorban helyi és törvényhozási választást tartottak, amelyen a jobboldal győzött. A legnagyobb ellenzéki párt, az ARENA az ország által követett irány megváltoztatására fog törekedni.  A kormánypárt pedig gyűlést hívott össze a választások eredményének megvitatására, amelyen a megújulás kérdése is szóba került.

Választást tartottak a napokban El Salvadorban, amelyből a jelenleg kormányzó baloldali Farabundo Martí Nemzeti Felszabadítási Front (Frente Farabundo Martí para la Liberación Nacional-FMLN) vesztesen került ki, s a jobboldali párt a Nacionalista Köztársasági Szövetség (Alianza Republicana Nacionalista- ARENA) nyerte el a szavazatok többségét.

Az ország egykamarás parlamentjében jelenleg az ARENA 18 képviselőt delegál, míg az FMLN pedig 35-öt, a választások eredményeként ez 33-ra és 31-re változik, a jobboldali párt javára. Az önkormányzatok összetételéről is döntöttek a salvadoriak, 262 polgármestert választottak meg. Az FMLN San Salvador agglomerációjában eddig 19 önkormányzatot tudhatott a magáénak, ez a szám most nyolcra csökkent, mivel a terület kétmillió körüli népességet számlál, a párt a legfőbb támaszait vesztette el. Országos szinten mindössze három megyeszékhely vezetését tudta megszerezni a tizennégyből. A párt elfogadta a választások eredményét, noha  San Lorenzóban a Legfelső Választási Bíróság (Tribunal Supremo Electoral TSE) megismételtette a szavazást.

Az FMLN célja az abszolút többség megszerzése volt a választások előtt, azonban most kénytelen lesz koalícióra lépni a politikai színtéren még támogatottnak számító harmadik párttal, a Nagy Szövetség a Nemzeti Egységértel (Gran Alianza por la Unidad Nacional-GANA) annak érdekében, hogy a kormány véghez tudja vinni a reformjait, mivel Mauricio Funes mandátuma csak 2014-ben jár le. Ez nem az első alkalom, hogy a két párt szövetkezik, a GANA-t az ARENA-ból kivált politikusok hozták létre.

A kudarc okai

Jorge Schafik Handal, az FMLN ismert politikusa San Salvador polgármesteri tisztségéért indult, riválisának ezt üzente: „Ez a győzelem ne bátorítsa fel, mert ez nem egy biankó csekk. Be kell tartania az embereknek tett ígéretit.” Az FMLN vezetősége egy héttel a választások utánra hívta össze a tagokat, hogy elemezzék a vereség okait, „A pártunk elemzést végez, a megyei vezetőkkel már elkezdtük a helyzet értékelését, felülvizsgáljuk, hogy melyek voltak az erőségeink és a gyengeségeink.” mondta Medardo González pártelnök.

Politikusaik közül néhányan már a gyűlés előtt elmondták a kudarc lehetséges okait, amelyek között a közbiztonsági és a gazdasági tényezők voltak túlsúlyban. Egyfelől a gázsegélyt érintő változások, a villamos energia- és az ivóvízárak negatív visszhangot keltettek a társadalomban. Másrészt pedig Funes kormánya nem tudta megfékezni sem az országban dúló erőszakot, az ENSZ adatai szerint minden 100 000 lakosra 66 gyilkosság jut, sem pedig a migrációs problémát. A párt számára a szavazás egyetlen pozitívuma az, hogy vidéken megnőtt a támogatóinak száma. Oscar Ortizt ötödjére választották meg San Teclo polgármesterévé, így ő lett az FMLN egyik legnépszerűbb tagja, és a 2014-es elnökválasztásokra is nagy valószínűséggel őt teszik majd elnökjelöltté. Egy interjúban azt nyilatkozta, hogy az párt megújulásának folyamatosnak és nem ciklusokhoz kötöttnek kell lennie.

A jövő kérdései

El Salvadorban Guatemalához és Nicaraguához hasonlóan gerillaháború zajlott a ’70-es évektől, a háborúban részt vevő Farabundo Martí Nemzeti Felszabadítási Front párttá alakult az 1992-es békekötés után. Ennek ellenére lassan került hatalomra, csak 2009-ben. Először megfosztotta az ARENA-t az abszolút parlamenti többségtől, majd megnyerte az elnökválasztásokat. Szokatlan módon a beiktatott elnök, Mauricio Funes nem rendelkezik gerillamúlttal, újságíró volt a foglalkozása. Többször hangsúlyozta, hogy az amerikai elnököt, Barack Obamát, valamint a volt brazil államfőt, Lula da Silvát tartja követendő példának, ezzel szemben az FMLN vezetése kapcsolatban áll Hugo Chávez, venezuelai elnökkel, ami elemzők szerint hozzájárulhatott ahhoz, hogy a párt támogatókat vesztett

A márciusi választások bebizonyították, hogy a 2009-ben megtörtnek tűnt salvadori jobboldal képes mozgósítani az erőit. Kérdéses, hogy az FMLN mennyire újul meg az elkövetkezendő két évben, és ez milyen hatással lesz az ARENA most megszerzett előnyére.