Normalizálódik a mindennapi élet Bamakóban a múlt hét csütörtöki katonai puccsot követően – írja az al-Jazeera. Mali fővárosában vasárnap a boltok és piacok többsége kinyitott, a több napos olajhiánynak pedig a benzinkutak újbóli üzemeltetése vetett véget.
Miközben a demokratikusan megválasztott elnök hatalmát megdöntő Amadou Sanogo kapitány az al-Jazzera televíziónak adott interjújában megvédte a puccsot, és a tuaregekkel történő megbékélésre szólított fel, több tucat katona dezertálásáról érkeztek hírek. Ezt – és a puccs okozta felfordulást – kihasználva északon a lázadó tuaregek tovább nyomulnak. Hétfőn már puccsellenes tüntetéseket is tartottak Bamakóban, főként fiatalok és civil szervezetek részvételével.
A nemzetközi közösség is egyre erőteljesebb nyomást gyakorol a katonai juntára. Az Európai Unió és az USA elítélte a puccsot, az Afrikai Unió pedig Mali tagságának felfüggesztését is kilátásba helyezte, ezután pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsa is az alkotmányos rendhez való visszatérést sürgette állásfoglalásában.
Malit eközben szomszédai szankciókkal és még katonai beavatkozással is megfenyegették, felszólítva a puccs szervezőit, hogy minél hamarabb adják vissza a hatalmat a civileknek. A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) megegyezett abban, hogy felfüggesztik Malit a szervezet döntéshozó szerveiben. Emellett több államfő részvételével küldöttség alakul a puccsisták meggyőzésére. Alassane Ouattara, Elefántcsontpart elnöke ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az elsődleges eszközük a tárgyalás és a párbeszéd lesz, ám nem zárhatnak ki egyéb lehetőségeket sem, ha ezek nem vezetnek eredményhez. Ezt az eltökéltséget jelzi egy készenléti haderő felállításának gondolata is.