A Mexikóban 60 év börtönbüntetésre ítélt Florence Cassez ügye újabb fordulathoz érkezett. A Legfelsőbb Bíróság március 21-én nem fogadta el azt a tervet, amely a francia nő felmentését szorgalmazta. Az elítélt ügyvédje ennek ellenére pozitívan értékelte a történteket, új jogi vita kialakulásában bízik. Egy olyan koncepció elfogadása, amely a Cassez ellen elkövetett jogsértéseken alapul, rámutatna a mexikói igazságszolgáltatás hibáira.
A mexikói Legfelsőbb Bíróság (La Suprema Corte de Justicia de la Nación – SCJN) elutasította Florence Cassez azonnali felmentését. A francia nő ügye 2005 óta húzódik, és rendre nagy port kavar a nemzetközi sajtóban.
Cassez 2005-ben munkát keresni utazott a latin-amerikai országba, ahol már többször is megfordult, ideiglenesen régi barátja, Israel Vallarta szállásolta el. A hatóságok azonban razziát tartottak Vallarta Mexikóváros déli részén található birtokán, amely során kiszabadítottak három túszt, fegyvereket találtak, valamint kiderült, hogy a férfi a Los Zodiaco banda tagja. Az akció során letartóztatták Florence Cassezt is, akit tíz ember elrablásával valamint egy gyilkossággal vádoltak meg.
Akkor a mexikói Szövetségi Nyomozó Ügynökség (Agencia Federal de Investigación) a két legnagyobb állami tévécsatornán közzé tett egy filmet, amelyen levetítették a birtokon történt eseményeket. 2006-ban a mexikói kormány elismerte, hogy a felvétel csak egy szimuláció volt, amelyet a Televisa és a Tv Aztecával kötött megegyezés alapján forgattak le, és az akció egy nappal a vetítés előtt történt. A Televisa riportere azonban megcáfolta azt, hogy a csatorna hozzájárulásával vették fel a filmet.
Az ítélet hatása
A francia nőt első fokon, 96 év börtönre ítélték, emberrablásért, illegális fegyverbirtoklásért, és szervezett bűnözésért, ezt később 60 évre enyhítették. Az ügy megítélése két részre szakította a közvéleményt, amit az is alátámaszt, hogy míg több civil szervezet az ellen tüntetett, hogy Cassezt kiadják Franciaországnak, a katolikus egyház támogatásával egy film készült, amelyben rámutatnak a mexikói igazságszolgáltatás által elkövetett hibákra.
A francia-mexikói diplomáciai kapcsolatokat is meghatározta az ügy. 2007-ben Nicolas Sarkozy és Felipe Calderón az országaik közötti kapcsolatok megerősítéséről tárgyaltak, valamint megállapodtak arról, hogy 2009-ben a francia elnök látogatást tesz a latin-amerikai országban. Azonban a francia kormányt aggasztották a Florence Cassez elfogásáról szóló hírek. Nicolas Sarkozy 2008-ban levelet írt Calderónnak, amelyben felhívta a figyelmét a francia nő ügyére.
A két elnök közötti közvetítésben még a kolumbiai FARC fogságából 2008 júliusában kiszabadult Ingrid Betancourt is részt vett, azonban kevés sikerrel. A párbeszéd ugyan megkezdődött, és eleinte a mexikói kormány még úgy nyilatkozott, hogy tartja magát az 1983-ban, Strasbourgban született, elítélt személyek átszállításáról szóló egyezményhez, azonban hosszas huzavona után megtagadta Cassez kiadatását. Franciaország végül a „Mexikó évet” törölte hazai kulturális eseményei közül.
Újabb fordulat
2012 januárban a Legfelsőbb Bíróság azt nyilatkozta, hogy márciusban határozatot hoz az ügyben. Arturo Zaldívar Lelo de Larrea, a tárgyaláson részt vevő öt bíró egyike az elítélt azonnali szabadlábra helyezését terjesztette elő. Érvelésében arra hivatkozott, hogy a letartóztatás során megsértették Cassez konzuli védelemhez való jogát, mivel a hatóságok nem léptek azonnal kapcsolatba a francia konzulátussal.
A másik hibát akkor követték el, amikor Cassezt nem adták át egyből az ügyészégnek, hanem leforgatták vele az akcióról szóló szimulációs filmet, „A Cassez elleni bizonyítékok nem megbízhatóak, mivel az áldozatok, valamint a rendőrök vallomásai a Szövetségi Nyomozó Ügynökség által eltorzított valóság eredményei”- nyilatkozta Larrea. A bíró által előkészített terv kimondja, hogy a francia nővel szemben elkövetett jogsértések, „a büntetőeljárás korrupt hatását keltik és a Florence Cassez elleni összes terhelő bizonyítékot károsítják”. Calderón a tárgyalás előtt üzenetet küldött, amelyben hangsúlyozta, hogy „a törvény alkalmazása soha ne legyen az a rés, ahol újra megszökik a büntetlenség, hanem a bíró valódi eszközévé váljon az igazságszolgáltatásban.”
Cassez azonnali szabadlábra helyezéséhez minimum három bíró hozzájárulása kellett volna, négyen egyetértettek Zaldívarral abban, hogy a hatóságok súlyos hibákat követtek el, azonban amikor szavazásra került a sor, a francia nő azonnali felmentését csak Olga Sánchez Corderóval ketten támogatták. A kollégáik, Jorge Pardo Rebolledo, José Ramón Cossío, és Guillermo Ortiz Mayagoitia ellene voltak. „Mivel nem értük el a szükséges szavazatokat a határozathoz, megszüntetjük, és egy másik bíróhoz kerül-” nyilatkozta Zaldívar.
A színfalak mögött
Florenc Cassez ügyének alakulása nem csak a mexikói igazságszolgáltatás hatékonyságának, hanem az ebben az évben leköszönő elnök, Felipe Calderón által képviselt politika mércéje is. A drogháború sújtotta Mexikóban az emberrablás gyakori, főként pénzszerzési célokat szolgál.
A helyzet megítélésekor már nem az a kérdés, hogy Cassez részt vett-e a Los Zodiaco tevékenységében, hanem, hogy az ellene elkövetett jogsértések prioritást élveznek-e az áldozatok jogaival szemben, ez alapján támogatják illetve ellenzik a felmentését. Fontos megemlíteni, hogy a francia nő letartóztatásakor a műveletet vezénylő Genaro Garcia Luna 2006 óta a Közbiztonsági Titkár tisztséget tölti be, Calderón tanácsadója lett.
Az ügy, amely a Cassez ellen elkövetett jogsértéseken alapul, rámutatna a mexikói igazságszolgáltatás hibáira, arra, hogy a végrehajtó hatalom nem mindig szakszerűen jár el. Felvetné azt a kérdést, hogy hány a Cassezéhez hasonló ügy van az országban, amelyek a háttérben maradnak. Beigazolódna a kirakatper gyanúja, mivel az ügy már a kezdetektől nagy nyilvánosságot kapott, egyidejűleg legitimmé tette a Calderón által indított szervezettbűnözés elleni harcot, a magas büntetési idő elrettentésként szolgál. Megkérdőjelezné az elnök által az utóbbi években tett intézkedéseket, ebben az esetben a kormánypárt (PAN) is veszítene a népszerűségéből. Ezért nagy a valószínűsége annak, hogy az elnökválasztásig a Legfelsőbb Nemzeti Bíróság nem tűz ki másik időpontot, hogy Florence Cassez ügyében új koncepcióról döntsön.
Balla Zsuzsa