Újabb trükk? Szíria elfogadta Kofi Annan tervét

Úgy tűnik, Kofi Annan, az ENSZ szíriai különmegbízottja áttörést ért el, a vezetés kedden elfogadt az ex-főtitkár hat pontból álló javaslatát. Sokan azonban szkeptikusak, Bassár al-Aszad a múltban több ígéretet is tett, ezúttal tetteknek is követnie kell a nagy szavakat. Azonban egyelőre nem látjuk az eredményeket, folytatódnak országszerte az összecsapások.

Kofi Annan szóvivője keddi nyilatkozatában elárulta: Szíria elfogadta az ENSZ-különmegbízott hat pontos javaslatát. A terv alapján politikai átmenet indulna el az országban, szigorúan a szír nép irányítása alatt, fegyverszünet lépne érvénybe a polgári lakosság védelmének érdekében, továbbá a szembenálló felek biztosítanák a humanitárius segítségnyújtás biztonságát. Emellett tartalmazza a politikai foglyok szabadon engedését, az újságírók szabad mozgását, valamint a gyülekezési jog biztosítását. Reménykeltő felsorolást láthatunk, azonban a javaslat nem említi az elnöki lemondását. Az ex-főtitkár nem áll meg, kínai és oroszországi látogatásai során megpróbálja megszerezni a két ország támogatását missziója számára. Ez azonban még nem azt jelenti, hogy az orosz és kínai vezetés egy esetleges újabb Biztonsági Tanácsi határozattervezetet is ekkora lelkesedéssel támogatna.

Kofi Annan örömét fejezte ki a bejelentés után, a beleegyezés az első lépés a siker felé, de együtt kell működnie a feleknek. Azonban nem minden nyugati diplomata értékeli ennyire pozitívan a fejleményeket, a szavakat tetteknek kell követniük. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is egyelőre szkeptikusan fogadta a beleegyezést: „Aszad elnök őszinteségét és komolyságát nem a szavai, hanem a tettei alapján fogjuk megítélni.” William Hague brit külügyminiszter szerint is csak akkor lehet sikeres a terv, ha a szír rezsim komolyan gondolja az ígéreteit. Peter Wittig német ENSZ-követ rámutatott Szíria múltbeli mulasztásaira, amelyek negatívan befolyásolják a vezetés szavahihetőségét. Nem meglepő a kétkedés, a keddi beleegyezés óta sem történtek változások. Kofi Annan csütörtökön felszólította a szír vezetést az együttműködésre, a diplomata szerint lejárt a határidő, tűzszünetnek kell következnie. Mindemellett csütörtöki találkozóján az Arab Liga újfent elítélte a szíriai helyzetet, valamint a szervezet is felszólította Bassár al-Aszadot a hosszúra nyúló krízis lezárására.

Az ígéret ellenére Szíriában továbbra sem pihennek a fegyverek, a Helyi Koordinációs Bizottságok nevű aktivista szervezet információi szerint kedden legalább 79-en vesztették életüket, de csütörtökön is 37 halálesetet jelentettek be. Olaj a tűzre, hogy aktivisták beszámolói szerint hétfőn két algériai származású szabadúszó brit újságírót öltek meg a biztonsági erők a török határ közelében, az áldozatok állítólag egy dokumentumfilmen dolgoztak. A SANA állami hírügynökség viszont két terrorista haláláról számolt be, akik Törökországból próbáltak átszökni Szíriába. A BBC-nek adott interjújában Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a gyermekek ellen elkövetett jogsértésekre hívta fel a figyelmet, információi szerint több száz gyermeket tartanak fogva a szír hatóságok, a diplomata a helyzetért az elnököt tartja felelősnek. „Bassár al-Aszadnak csak parancsba kellene adnia az erőszak beszüntetését és megszűnnének a gyilkosságok.”- nyilatkozta Pillay. A legnagyobb probléma, hogy az államfő továbbra is kitart álláspontja mellett, miszerint az országban tevékenykedő terroristacsoportok felelősek a kialakult helyzetért. Amíg az elnök nem ismeri el saját felelősségét, addig nem tapasztalhatunk előrejutást a békefolyamatban.

A szír ellenzék sem rest, a kétnapos isztambuli ellenzéki tanácskozás során a különböző csoportok a Szíriai Nemzeti Tanács mögé sorakoztak fel. Egy kivételével: a Nemzeti Koordinációs Bizottság nem vett részt az ülésen. Nem meglepő, hiszen a két csoport között több ideológiai törésvonal is van, egyrészt a párbeszéd kérdése a rezsim vezetésével, másrészt pedig a külföldi beavatkozás lehetősége. A Szíriai Nemzeti Tanács új alapokon kíván újjászerveződni, azonban eddig is sok kritika érte, miszerint nem lép fel kellő határozottsággal és nem nyújt maximális segítséget az országban harcoló felkelők számára. Egy biztos, ha a Szíriai Nemzeti Tanács a nép elfogadott képviselője akar lenni, akkor egyrészt rendeznie kell a sorait és az összes ellenzéki és aktivista csoport támogatását meg kell nyernie, valamint a nép bizalmát is élveznie kell.

Horváth Hajnalka

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »