GCC: úton a konföderáció felé

Szaúd-Arábia szerint ideje szorosabbra fűzni az együttműködést az Öböl-menti Együttműködési Tanács (Gulf Cooperation Council, GCC) tagországai között, hiszen a mai közel-keleti változások szükségessé teszik a közös fellépést. A hétvégén tartott kétnapos konferencián a fiataloké volt a főszerep; őket és ötleteiket szeretnék bevonni a szervezet további fejlesztésébe.

Április 28-án és 29-én tartották Rijádban a Diplomáciai Tanulmányok Intézete által szervezett „GCC országok: az együttműködéstől az unióig” elnevezésű konferenciát, amelyen az előadások többsége a szervezet politikai és stratégiai dimenzióiról, valamint a gazdasági és munkaerő-piaci problémákról szólt. Emellett a kulturális együttműködés is előtérbe került, ami különösen aktuális most, hiszen – mint arról korábban már beszámoltunk – az egyik tagállam, Bahrein ad otthont az Arab Regionális Világörökségi Központnak. Szó esett arról is, hogy milyen szerepet vállalhatnak a fiatalok a nemzeti együttműködés fenntartásában, szociális kérdésekben, és a GCC integrációs törekvéseinek előmozdításában.

A konferencián elhangzott, hogy a GCC-nek teljes mértékben egységesülnie kell ahhoz, hogy szembe tudjon nézni az egyre inkább fenyegető regionális és világméretű problémákkal. „Most azon aggódunk leginkább, hogy hogyan tudunk szembenézni a jelen és jövőbeni kihívásokkal, valamint országaink politikai, szociális és gazdasági fejlődésének hatásával” – mondta Saud al-Faisal, Szaúd-Arábia külügyminisztere. Irán nukleáris programja, a Palesztinában zajló események és az arab tavasz által hozott politikai változások mind megkövetelik a tanácstól, hogy alaposan megvizsgálja a kialakult helyzetet és egy megfelelő megoldási algoritmust nyújtson. Abdul Aziz Bin Abdullah Bin Abdul Aziz, a szaúdi helyettes külügyminiszter beszédében kihangsúlyozta, hogy a legfontosabb, hogy a GCC államai fenn tudják tartani érdekeiket, területi egységüket, biztonságukat, stabilitásukat, társadalmi békéjüket és jólétüket.

Abdul Lateef al-Zayani, a szervezet főtitkára üdvözölte és kiemelkedő lépésnek nyilvánított a szaúdi kezdeményezést, valamint kijelentette, hogy több hasonló ötletre lenne szükség. „A GCC már több mint harminc éves, mégis mindig az az erős entitás marad, amely gondját viseli polgárainak.” A politikai, biztonsági és katonai kihívások miatt azonban fontos, hogy újra megfogalmazzák prioritásaikat és stratégiai céljaikat, hogy azok megfeleljenek a jelenkor követelményeinek. A főtitkár szerint most az a legfontosabb, hogy a GCC tagországait meg tudják védeni mindenfajta külső vagy belső fenyegetéstől, a terrorizmustól és a szervezett bűnözéstől. 

A GCC következő csúcstalálkozóját május 14-én tartják majd, ahol Khalid ibn Ahman al-Khalifa bahreini külügyminiszter szerint a konföderációs törekvések megbeszélése lesz az egyetlen napirendi pont. Szaúd-Arábia az Európai Uniót tekinti követendő példának, az arab média pedig meg nem nevezett forrásokra hivatkozva közölte, hogy a név várhatóan Arab-öböl Unió lesz (Arabian Gulf Union). Az unió azonban nem fogja megszüntetni az államokat mint politikai entitásokat; a fő cél, hogy megvédjék őket a regionális fenyegetésektől, valamint fokozzák az együttműködést és a gazdasági integrációt.

A szervezetnek igazán a tavalyi év folyamán értékelődött fel a szerepe, amikor is egységeket küldött Bahreinbe a forradalom megállításának érdekében, valamint az Egyesült Államokkal együttműködve elfogadtatta Jemennel azt a rendezési tervet, amelynek értelmében Ali Abdullah Száleh végül lemondott elnöki pozíciójáról.

Lorencsics Emese

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »