Észak-Korea az ENSZ Biztonsági Tanács (BT) öt állandó tagjának figyelmeztetését figyelmen kívül hagyva folytatja az általa békés szándékúnak mondott atom- és űrprogramját.
Az ENSZ BT állandó tagjai – az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország – Bécsben kiadott közleményükben felszólították Phenjant, hogy „tartózkodjon minden olyan további lépéstől, amelyek súlyos biztonsági aggodalmakat kelthetnek a régióban, így egy kísérleti atomrobbantástól is”. A BT-tagok emellett aggályukat fejezték ki az általuk már korábban elítélt április 13-i rakétakísérlet kapcsán is.
Egyes értesülések szerint az elzárkózó kommunista ország a közeljövőben – 2006 és 2009 után – újabb kísérleti atomrobbantásra készül.
Az észak-koreai külügyminisztériumi szóvivője a felszólításra válaszul elmondta: a közös nyilatkozat kiadását országa belügyeibe való beavatkozásként értékeli, és mint ilyet „törvénytelennek” minősíti, mivel „az ország szuverenitását sérti”, hogy a nyilatkozat szerzői korlátozni akarják Phenjant „az atomenergia és az űrkutatás békés célú felhasználásához való jogában”. Észak-Korea továbbra is elkötelezett amellett, hogy ez irányú törekvéseit folytassa – hangsúlyozta a szóvivő.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter múlt heti pekingi látogatása során kijelentette: az Egyesült Államok továbbra is kész együttműködni Phenjannal, ha a kommunista ország képes paradigmaváltásra – de azt is hozzátette, hogy efelől kétségei vannak.
Észak-Korea nukleáris készültségéről megoszlanak a vélemények. Egy neve elhallgatását kérő dél-koreai atomszakértő szerint az északi rezsim készen áll egy harmadik atomkísérletre. Ezzel szemben a műholdképek tanúsága szerint a teszt helyszínén még javában folyik a lázas munka.
Tamás Ágoston