Meglepő eredményt mutatott ki egy nemrég nyilvánosságra hozott tanulmány. A rendelkezésre álló adatok szerint fordulat állt be az Egyesült Államokba történő migrációban, az eddig vezető spanyol ajkú bevándorlók helyébe az ázsiaiak léptek az első helyre.
Egy tanulmány szerint, az ázsiaiak a legnagyobb számban az Egyesült Államokba vándorlók és nem a spanyol anyanyelvűek. A Pew Research Center által végzett felmérés szerint, az ázsiai bevándorlók arányának növekedése a Mexikó felől érkező spanyolajkúak elutasításában keresendő.
2007-ben Mexikóból és más Közép-Amerikai országokból még 540 000-en vándoroltak az Egyesült Államokba, míg mindösszesen 390 000 ázsiai. Ez az arány 2010-re megfordult, 430 000 ázsiaira és 370 000 spanyolra. A tanulmány a változó tendencia bemutatásán túl annak okait is igyekezett megtalálni, a témában kutatok több körülmény együttes hatásának tulajdonítják az ázsiaiak térnyerését. A gazdasági visszaesés az USA-ban, a szigorúbb határellenőrzés és a csökkenő születésszám Mexikóban, mind a kiváltó okok között szerepelnek.
A növekvő határellenőrzés például a mexikóiak bevándorlását sokkal nagyobb mértékben hátráltatja, mint az Ázsiából érkezőkét, hiszen jóval nagyobb számú az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodók száma a mexikói lakosok között. A tanulmány szerint a mexikói bevándorlók 45%-a tartózkodik illegálisan az országban, addig ez az ázsiai migránsok körében mindössze 13-15%. Ennek nyomására történhetett meg a visszaesés, illetve a bevándorlási arányok megcserélődése.
Készült továbbá egy felmérés is, amely kimutatta, hogy az ázsiai bevándorlók a legjobban kereső és legiskolázottabb az Egyesült Államokban élő kisebbségi rétegek között. Az Egyesült Államokban élő ázsiaiak között a 25 évnél idősebbek 49%-a rendelkezik egyetemi diplomával, míg az összlakosságra lebontott mutató 28%. Az éves keresetük pedig 66 000 dollár, míg az egész amerikai átlagfizetés 49800. A családi értékek megőrzése terén is ellentét mutatkozik az átlag amerikaiakkal szemben. Míg az ázsiai csoporton belül a megkérdezettek 54%-a tette meg fő céljai között a sikeres házasságot, az országos átlag ebben a tekintetben mindössze 34%.
A fő forrása az ázsiai bevándorlóknak Kína, India, Vietnám, Dél-Korea és Japán, azonban az etnikai csoportok demográfiai mutatói nagymértékben eltérnek egymástól. Indiaiak vezetik a statisztikai adatokat a jövedelem és iskolázottsági mutatókban, a többi ázsiai csoporttal összemérve. A szegénységi mutatókat nézve pedig az indiai bevándorlók mellett a japán migránsok állnak a legkedvezőbb helyzetben.
Figyelemre méltó az ázsiai bevándorlók dinamikus növekedése. 1965-ben még csak kevesebb, mint 1%-át tették ki az erről a kontinensről származok az amerikai lakosságnak. Azonban az egy évvel később bevezetett bevándorlási reform szélesebb körben engedélyezte az Egyesült Államokba történő kivándorlást. Kezdetekben az ide költöző ázsiai csoportok enklávészerűen elkülönültek, alacsony képzettség jellemezte őket és alacsony keresetek. Manapság a tanulmány szerint ez megváltozott, többek között ők számítanak a legnyitottabb csoportnak az összes bevándorló közül, a lakosságnak pedig 5-8%-át alkotják.
Termány Roland