Kitekintő.hu

Romney brit afférja

A republikánus elnökjelöl elszúrta Londonban. Nem kicsit, nagyon.

Minden könnyűnek tűnt Mitt Romney számára, mikor Londoni látogatását tervezte. Rutinfeladatról volt szó, az Egyesült Államokkal „különleges kapcsolatban” lévő, Egyesült Királyságba akart látogatást tenni. Pár kézrázás, (protokoll) mosoly a kamerák előtt és persze egy kis ízelítő a 2012-es olimpiai játékokból. Ráadásul jó lehetőség volt ez Romney-nak, hisz 2002-ben a Salt Lake City téli olimpián ő volt a házigazda, továbbá Nagy-Britannia könnyű terep a republikánus jelöltnek bemutatni diplomáciai érzékét és külpolitikai hozzáértését. Tehát minden jónak ígérkezett.

De, ahogy a CBS News írja, a jónak tűnő kezdet után szép számmal jöttek a kellemetlenségek és orbitális hibák, elszólások. A várakozásoknak pont az ellenkezője vált valóra. A konzervatív elnökjelölt az NBC-nek adott interjúban bírálta az olimpiai játékok megszervezését, annak körülményeit, sőt nyugtalanítónak találta azt a módot, ahogy David Cameron (brit miniszterelnök) és Boris Johnson (London főpolgármestere) végezték munkájukat az előkészületek irányítása során. E vádakra válaszul Cameron keményen visszaszólt Romney-nak, mikor kijelentette, hogy „Készen állnak az olimpiai játékok zökkenőmentes lebonyolítására, Mitt Romney pedig könnyen kritizálja őket a szervezés miatt, hisz London egy nyüzsgő nagyváros, míg Utah és Salt Lake City egy pont a semmi kellő közepén.”

Romney kampánystábja hevesen próbálja meg nem történtté tenni és tagadni a jelölt egyik fő tanácsadójának szavait, aki szerint „Obama nem érti Európa és Észak-Amerika közös örökségének fontosságát, mely az angol-szász múlton alapszik.” Ebbe a képbe tökéletesen beleillik, amivel Romney próbálja külföldön lejáratni Obama-t, miszerint olyannyira elfeledte a „különleges kapcsolatot” a közös örökséget, hogy Sir Winston Churchill, világháborús, brit miniszterelnök szobrát is eltávolítatta az ovális irodából. A CBS News szerint ezek a kijelentések alátámasztják, hogy Romney stábjában, politikai közösségében súlyos érzéketlenség uralkodik rassz és etnikai kérdések terén, mint ezt bizonyítja az előbb idézett mondat „Obama nem értheti a közös angol-szász örökséget.” A brit lapok reakciója is beszédes és jól összegzi a konfliktus kimenetelét, mellyel Romney épp az ellenkezőjét érte el, ami Angliai látogatásával célja volt, a szigetországi média szerint „Ha Romney nem szeret minket, hát mi meg ne törődjünk vele.”