Az igazságügyi és a külügyi tárca nem megfelelő kommunikációja vezetett Ramil Safarov azerbajdzsáni kiadatásához – tájékoztatták a BruxInfót kormányzati források. A széleskörű nemzetközi felháborodást kiváltó ügy kapcsán egy brüsszeli szakértő érthetetlennek nevezte a magyar kormány lépését, szerinte ugyanis egyértelmű volt az azerbajdzsáni és az örmény reakció is.
A kabinethez közel álló források szerint a kormányzaton belüli nem megfelelő információáramlás vezethetett ahhoz, hogy Magyarország múlt pénteken kiadta Azerbajdzsánnak Ramil Safarovot. A BruxInfónak nyilatkozó tisztviselő azt mondta, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (amely döntött a kiadatásról) elsősorban jogi alapon vizsgálta meg a kiadatási kérelmet, és úgy látta, hogy jobb, ha az azerbajdzsáni baltás gyilkos a hazájában tölti le a büntetését. Véleménye szerint viszont a Külügyminisztérium, amely a politikai következményeket mérlegelhette volna, túl későn kapott információkat.
A European Policy Center brüsszeli kutatóintézet elemzője érthetetlennek nevezte a magyar kabinet múlt pénteki lépését. Amanda Paul a BruxInfónak azt mondta, „naív dolog volt azt mondani, hogy „Azerbajdzsán átvert minket, pedig mi hittünk nekik”. A szakértő elmondta, aki egy kicsit is ismeri a térség életét, az tudja, hogy Ramil Safarov nemzeti hős Azerbajdzsánban.
„Elég egyértelmű volt, hogy Azerbajdzsán nem fog börtönbe zárni egy olyan embert, akit nemcsak a társadalom egy része, de a teljes azeri nemzet is hősnek tart” – mondta Amanda Paul, hozzátéve, hogy nagyon kicsi esélye volt annak, hogy Azerbajdzsán betartja az ígéretét. Éppen ezért az elemző úgy látja, gyenge lábakon áll az a magyar védekezés is, hogy Azerbajdzsán ígéretet tett Budapestnek, „Magyarország melyik bolygón él?” – tette fel a kérdést a szakértő.
Az emlegetett azeri pénzügyi segítséggel kapcsolatos háttéralkuval összefüggésben az EPC szakértője a BruxInfónak azt mondta, „nincs semmilyen bizonyíték ezekre a keringő pletykákra, de végsősoron minden abba az irányba mutat, hogy ezek egy része igaz lehet. Máskülönben mivel lehetne magyarázni az érthetetlen döntést?” – tette hozzá Amanda Paul.
A kaukázusi térséget kutató elemző a BruxInfo kérdésére kifejtette, „egyáltalán nem eltúlzott az örmény reakció, miszerint Jereván megszakította a diplomáciai kapcsolatot Magyarországgal. Egy magasrangú örmény katonát gyilkoltak meg brutálisan, teljesen jogos, hogy Örményország haragszik Magyarországra” – tette hozzá.
Amanda Paul szerint az ügynek komoly következményei lehetnek Azerbajdzsán és Örményország fagyos viszonyát, valamint az unió keleti partnerségi politikáját is tekintve. Előbbi kapcsán emlékeztetett, hogy a két ország gyakorlaitlag háborús viszonyban áll egymással, utóbbival összefüggésben pedig úgy vélte, az Európai Unió hitelessége forog kockán a térségben.
Schöpflin: átverték Magyarországot!
Schöpflin György azt mondta, senki nem várta, hogy Ramil Safarovból a hazatérése után nemzeti hős lesz Azerbajdzsánban. A BruxInfo felvetésére, már a gyilkosság 2004-es elkövetése után is hősként tekintettek az azeriek a katonára, a képviselő hozzátette, nemzeti hősként viszont csak most kezdte ünnepelni az azeri kormány. Az európai parlamenti képviselő azt jósolja, hogy Azerbajdzsán ezzel a lépéssel a saját tekintélyét fogja aláásni. „Ha európai uniós törekvései vannak Bakunak, akkor szerzett magának egy ellenséget” – mondta Schöpflin György.
A politikus nem tartja kizártnak, hogy az ügy Magyarország megítélésén is rontani fog. „Jövő héten meglátjuk (ti.: jövő héten tartja a szünet utáni első plenáris ülését az Európai Parlament), ahogyan elképzelhető az is, hogy Magyarország előélete súlyosbítani fogja a helyzetet” – tette hozzá. A lehetséges következményekkel összefüggésben Schöpflin György elmondta, „lehet, hogy lesznek olyan hangok, amelyek szerint itt az ideje leszámolni Azerbajdzsánnal, nem kizárt viszont az sem, hogy Magyarország kapja majd meg, hogy mit keres az EU-ban egy ilyen ügyetlen ország”.