Kitekintő.hu

Új párt születhet Mexikóban

A mexikói baloldal ex-elnökjelöltje, egyik vezéralakja, Andrés Manuel López Obrador kijelentette, hogy új pártot alapít, s kilép a Haladó Mozgalomból. Döntése felgyorsítja a legnagyobb baloldali párt, a PRD megújulását.

A mexikói választási eredmények kihirdetése után egyre több találgatás látott napvilágot arról, hogy mi lesz a baloldali pártkoalíció elnökjelöltjének sorsa. Andrés Manuel López Obrador támogatóit civil engedetlenségre szólította fel, majd a Zócalón tartott közel háromnegyed órás beszédében, bejelentette, hogy kilép az őt támogató pártszövetségből s az általa alapított társadalmi mozgalmat, a Morenát (Movimiento de Regeneración Nacional) politikai párttá akarja alakítani. „Minden fantáziámat és munkámat Mexikó átformálásának ügyére fogom szentelni, mindezt a Morena képviseletében viszem véghez. Kiválok a Haladó Mozgalomból…” mondta.

Sakk

A haladók jelöltje lépéskényszerbe került, a második választási vereség után. Pártja világossá tette számára, hogy nem támogatja a 2006-hoz hasonló akcióját, s a megújulás küszöbén sem az ő elképzeléseit követik. A választásokon, a baloldal, ha nem is győzött, de nem szerepelt rosszul, 15 millióan támogatták, két államban szerzett irányítást és a kezébe került Mexikóváros is, ahol Miguel Ángel Mancera a szavazatok 60 százalékát szerezte meg. A koalíció pártjainak nincs sok idejük a hogyan tovább kérdéssel foglalkozni, mert az Intézményes Forradalmi Párt (PRI) és a Nemzeti Akció Pártja (PAN) is új stratégián dolgoznak, elképzelhető, hogy a jelenleg szétszakadt PAN támogatni fogja a kormányra került PRI törvényjavaslatait, hogy felelős ellenzékként visszaszerezze a szavazók bizalmát, ami a baloldal elszigetelődését is okozhatja.

Elemzők szerint a Haladó Mozgalom legnagyobb pártja, a Demokratikus Forradalmi Párt (PRD) „egyszerre van a legjobb és legrosszabb időszakában. Előzőleg sohasem kapott ennyi szavazatot a társadalom középrétegeiből vagy olyan államokban, mint Nuevo León és Jalisco”. A PRD nagy problémája, hogy alapításától kezdve megosztott, tíz politikai csoportból ún. „tribu”-ból áll, akik  különböző ideológia mentén építenék tovább a párt jövőjét. Példa a megosztottságra, hogy a PRD elnöke és Mexikóváros PRD-s polgármestere is más tribu-ba tartoznak.

Az utóbbi években a Nueva Izquierda vált a legerősebb ilyen csoporttá, Los Chuchos-nak is nevezik, a pártalapító Jesús Ortegáról és Jesús Zambranóról. Ortega 2006-ban AMLO kampányfőnöke volt, azonban a vereség után az egyik legnagyobb kritikusává vált, elhatárolódott Obrador 2006-os reakciójától, aki évekkel később árulónak nevezte, amiért 2010-ben néhány államban a PRD a PAN-nal közös jelöltet állított a helyi választásokon. Maga Ortega a következőt nyilatkozta Obrador kiválásáról: „Nem tartom a legjobb távozásnak, de ez egy tiszteletre méltó döntés, ugyanakkor azt gondolom, hogy véget vethetnénk annak a politikai skizofréniának, hogy a PRD két különböző ideológiával, viselkedésmóddal, politikai állásfoglalással működik. Azt hiszem eljött az idő, hogy egyetlen ideológiája, viselkedése, politikai vonala és koncepciója legyen.”

A párttagok által adott interjúkból az derül ki, hogy a jövőben a szociáldemokrata irányt fogják követni, nemcsak az alsóbb rétegek, hanem a középosztály felé is nyitni akarnak, és a Los Chuchos-ra eddig jellemzően, nem fognak elzárkózni a PAN-nal való ideiglenes szövetségtől, sem attól, hogy elfogadják a PRI által előmozdított javaslatokat, ha az ország érdeke úgy kívánja. Zambrano példaként a Brazil Munkáspártot és a spanyolt említette. Ezzel szemben, az Obrador által 2011-ben, a társadalmi támogatottság növelése érdekében alapított Morena azokat a választókat célozza meg, akik egyik nagy pártot sem támogatják, szimpatizálnak a társadalmi mozgalommal, és a politikai párbeszéd helyett inkább a tüntetésben, felvonulásban látják a siker kulcsát. AMLO új pártja inkább nacionalista lesz, működése szorosan a személyéhez fog kötődni, a követendő példát nem más országokból, hanem a mexikói történelemből meríti.

2015-ben, a parlamenti választásokon mérheti össze először az erejét a PRD-vel, habár kérdéses, hogy a baloldali szavazók és politikusok közül mennyien pártolnak át a Morenához. A Demokratikus Forradalmi Párt vezetése jelenleg úgy látja, hogy nem veszítenek tagokat, a 2018-as választást egy közös, baloldali egységben képzelik el. Marcelo Ebrard, (Mexikóváros leköszönő polgármestere, akiről belső berkekben úgy is beszélnek, mint a 2018-as elnökjelöltről), azt nyilatkozta, hogy biztos csőd lenne, ha két baloldali jelölt mérkőzne meg hat év múlva. Ennek ellenére Obrador döntésének hátterében szerepelhet egy harmadik elnökjelöltség, amire a Haladó Mozgalom tagjaként kevés esélye lenne.